Památky ve Zlínském kraji chystají několik zajímavých vánočních akcí

ZLÍNSKÝ KRAJ - Přesto, že návštěvnická sezona na hradech a zámcích už skončila, brány památek ve Zlínském kraji se ještě návštěvníkům otevřou, a to v rámci různých vánočních akcí. Server Zlin.cz o tom informovala Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Většina hradů a zámků bývá v zimním období návštěvníkům uzavřena. Nejinak je to i na středověkém Buchlově. Jedinou výjimkou bude svátek sv. Štěpána 26. prosince, kdy se brána Buchlova od 10.00 do 15.00 hodin návštěvníkům otevře. „Tak jak se k vánočním svátkům pojí různé tradice, tak se hrad Buchlov na Štěpána stává již tradičním místem setkávání se přátel, známých a kamarádů, kteří si na tomto místě popřejí do nového roku a připijí hřejivým punčem, svařákem, medovinou nebo čajem z buchlovské lípy. Ani letos nebude chybět živý betlém a speciální prohlídky purkrabství, kde ve slavnostně vyzdobených prostorách mohou návštěvníci vidět, jak kdysi vypadaly Vánoce u posledních majitelů hradu, u hrabat Berchtoldů,“ poznamenal kastelán hradu Rostislav Jošek.

Živo bude v předvánočním čase i ve vizovickém zámku. Dne 23. prosince se lidem na šest dní otevře zámecká kaple, kde bude k vidění výstava betlémů. Návštěvníci budou moci obdivovat i opravené interiéry kaple. Otevírací doba kaple bude od 23. do 28. prosince vždy v odpoledních hodinách od 13.30 do 16.30 hodin. „K vidění bude nejen každoročně instalovaný betlém rodiny Jančíkových, ale i další exponáty, které zde dosud vystaveny nebyly,“ konstatovala kastelánka zámku Jana Pluhařová. Ve výstavních prostorách u pokladny zámku se také chystá výstava Vánočkové Vánoce. K realizaci tohoto projektu požádal zámek o pomoc i veřejnost. „Pokud by kdokoliv chtěl k výstavě přispět, může do konce listopadu posílat nebo osobně nosit tradiční či netradiční a hlavně rodinné recepty na vánočky. Součástí výstavy budou i vánočky hotové, pěkně dozlatova upečené, aby si každý mohl naladit chuťové buňky i jejich vůní. Když by tedy byla kterákoliv kuchařka ochotná věnovat zámku kromě receptu i svoji vánočku, budou tvůrci výstavy moc rádi,“ dodala Pluhařová. Vánočky budou součástí instalace starožitných vánočních dekorací ze soukromé sbírky paní Kubáškové. Výstava potrvá od 15. do 30. prosince, otevřeno bude vždy od 13.30 do 16.30 hodin.

Na Arcibiskupském zámku v Kroměříži se pro změnu chystají speciální vánoční prohlídky. „Jde o komentované prohlídky vánočně vyzdobených reprezentačních sálů. Vanoční prohlídky se budou konat v době od 26. do 31. prosince,“ upřesnil kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x