Ve zlínské zoo vzniká nová expozice pro aligátory

ZLÍN - Pro návštěvní sezonu 2019 chystá Zoo Zlín další překvapení, a to novou letní expozici pro aligátory americké. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

V současné době se již pracuje na úpravě rozsáhlé nádrže naproti zámku Lešná. Právě tu bude zoo během nejteplejších měsíců využívat pro pobyt těchto jedinečných plazů. Pokud vše půjde podle předpokladů a počasí to umožní, aligátoři se zde poprvé představí na začátku prázdnin 2019.

Zlínská zoo chová v současnosti pětici aligátorů amerických, čtyři samice a jednoho samce. Původně obývali terária v suterénu zámku Lešná, nicméně tyto prostory již nesplňovaly chovatelské nároky a v chovu aligátorů zde nešlo pokračovat. Zoo pro ně proto připravila nové chovné zařízení. „Rozlehlý skleník poskytuje aligátorům ty nejlepší možné podmínky – prostornou expozici, velký bazén, spoustu denního světla a stálou teplotu kolem 25 stupňů Celsia,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Kromě bazénu o objemu téměř 60 m3 mají k dispozici i písčitou část, kterou již nyní rádi využívají ke slunění, a jak doufá ředitel Horský, jednou budou využívat i k rozmnožování. „Skleník je však v chovatelském zázemí, kam návštěvníci nemohou. Nechtěli jsme lidem vzít možnost obdivovat tyto majestátní plazy v areálu zoo, proto jsme přistoupili k originálnímu řešení a připravovanou opravu zámecké nádrže spojili s možností vybudování letní expozice pro aligátory,“ dodal ředitel zoo Roman Horský.

V rámci úpravy zmiňovaného prostoru zde zoo umístí i další podzemní nádrže na dešťovou vodu. „Spotřeba vody vždy byla a je citelnou položkou v provozních nákladech zoo. Proto jsme již před několika lety začali postupně realizovat řadu opatření zaměřených na hospodaření s vodou. K takovým patří i ,sbírání´ dešťové vody pro zalévání rostlin v areálu a provoz různých nádrží. V prostoru kolem připravované letní expozice aligátorů umístíme celkem šest velkoobjemových zabudovaných zásobníků o celkové kapacitě 132 m3. Budou zadržovat vodu ze střechy zámku Lešná, kterou použijeme pro zalévání rostlin a také pro provozování samotné nádrže pro aligátory,“ dodal Roman Horský.

Pro novou letní expozici aligátorů zoo využije celou plochu stávající zámecké nádrže. Přibyde však několik úprav. Pro zajištění pohody pro aligátory i vodní rostliny dojde ke zvýšení hloubky bazénu na 80 cm. Nádrž bude zarovnána s okolním terénem. „Uprostřed nádrže vzniknou dva dočasné umělé ostrovy. Aligátoři je budou využívat ke slunění. Pobyt venku jim určitě prospěje. Přirozené sluneční světlo totiž podporuje růst a kondici zvířat, prospívá vývoji kostí, kůže i zdravému apetitu,“ zdůraznil ředitel zoo. Zoo také plánuje umístění venkovního osvětlení, mlžného systému a zajištění možnosti ohřívání vody v nádrži pro prodloužení pobytu aligátorů. Pro bezpečnost návštěvníků bude kolem celého obvodu nádrže umístěno kovové tepané zábradlí. Celkové finanční náklady se budou pohybovat kolem 2,5 milionu korun, zahrada je pokryje z provozního rozpočtu zoo.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x