Do Valašských Klobouk míří na 70 čertů a čertic

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - V rámci Valašského mikulášského jarmeku ve Valašských Kloboukách se každoročně vydává svatý Mikuláš následován průvodem čertů, jejichž kostýmy pocházejí z různých obcí jižního Valašska a svým vzhledem a materiálovým provedením reprezentují tamní zvyklosti. Při letošním ročníku se lidé budou moci setkat se sedmi desítkami masek, které do víru jarmeku vykročí v sobotu 1. prosince v 9.00 hodin od Staré radnice, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí města Lenka Zvonková.

„Bujarým řinčením zvonců o sobě při jarmeku dají vědět dvě skupiny čertů z Valašských Klobouk, jedna s chundelatými vlněnými a kožešinovými kostýmy a jedna s vyřezávanými maskami. Přivítáme také čerty z Nedašova, kteří by neudělali krok bez mladých jalovců, čerty ze Štítné nad Vláří s dřevěnými maskami, z Lačnova čertiska s maskami z majestátních beraních kůží a nově budou na jarmeku k vidění i tradiční čertovské masky z Tichova,“ řekla předsedkyně organizačního výboru Pavlína Žídková.

Správná mikulášská družina by se však neobešla ani bez andělů, smrtek nebo laufrů s pestrobarevnými pentlemi, které jistě upoutají pozornost kolemjdoucích. A kdo se nebojí účtování hříchů, může v sobotu směle sestoupit do pekelného sklepení pod dřevěnicí na Kosence. Čerti tam sbírají úpisy, které hříšné duše ani nemusejí podepsat vlastní krví.

„Všem družinám patří naše srdečné poděkování za to, že svou aktivitou přispívají k uchovávání mikulášské tradice, a to nejen při jarmeku, ale také při obchůzkách ve svých obcích,“ dodala Pavlína Žídková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x