Nová meteostanice má přispět k větší spolehlivosti MHD v zimě

ZLÍN - Automatická měřicí meteorologická stanice byla v minulých dnech instalována na sloupu trolejového vedení v Okružní ulici na zlínském sídlišti Jižní Svahy, poblíž zastávky Česká. Umožní detailnější sledování vývoje počasí i jeho předpovídání v kritickém stoupání ulice, kde v minulosti docházelo v zimním období častěji k závadám ve sjízdnosti, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Vojtěch Cekota.

DSZO pořídila automatickou meteostanici za téměř 700 tisíc korun. „Rozhodli jsme se zakoupit a připojit novou meteostanici do rozsáhlé celostátní sítě těchto zařízení, aby měli dispečeři zimní údržby silnic další nástroj k přesnému sledování povětrnostní situace a mohli rychleji a účinněji zasáhnout v případě, že bude hrozit nesjízdnost komunikace. Pro DSZO má sjízdnost Okružní ulice mezi zastávkou Česká a točnou Kocanda poměrně zásadní význam. Neprůjezdnost tohoto úseku z důvodu hustého sněžení či vzniku náledí už v minulosti způsobila několik rozsáhlých výpadků trolejbusové dopravy pro celé sídliště Jižní Svahy,“ uvedl jednatel DSZO Josef Novák.

Automatická meteorologická stanice byla současně instalována také na točně autobusů v Jaroslavicích, což je další v zimě problémová kopcová lokalita v síti MHD. Pořídily ji Technické služby Zlín. Kamery těchto meteostanic umožňují v reálném čase sledovat stav komunikace, jejich čidla monitorují v pětiminutovém intervalu teplotu vozovky, intenzitu srážek, teplotu vzduchu a vlhkost. Veškerá data budou součástí silničního meteorologického informačního systému METIS. Hodinově aktualizovaná předpověď stavu povrchu vozovky bude k dispozici s přesností na jeden kilometr.

Třetí meteostanici na území Zlína provozuje Ředitelství silnic a dálnic v Malenovicích u silnice I/49. Data ze všech tří meteostanic budou prostřednictvím systému METIS k dispozici dispečerům zimní údržby silnic Technických služeb Zlín (TSZ zodpovídá za zimní údržbu místních komunikací) i Správy a údržby silnic Zlínska (pro krajské a státní silnice). Do systému budou moci nyní nahlížet i dispečeři DSZO, aby měli přehled o aktuální situaci v problémových lokalitách a mohli při vzniku kalamitních stavů například včas odklonit vozidla MHD na náhradní či zkrácené trasy a zveřejnit na zastávkových panelech informace pro cestující.

METIS je národní platformou pro sdílení dat ze silničních meteostanic v Česku. Přístup k datům ostatních meteostanic je volný za předpokladu, že subjekt do systému taktéž bezúplatně poskytuje data z minimálně jedné standardní silniční meteostanice.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x