Dětský lékař ze zlínské nemocnice sbíral zkušenosti ve Filadelfii

ZLÍN - Lékař Dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati Tomáš Nečas pracoval v rámci stáže v jednom z největších a nejlepších pediatrických pracovišť v USA a ve světě - v Dětské nemocnici ve Filadelfii. Během měsíce získal řadu odborných poznatků i zážitků, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Tomáš Nečas se v prostředí dětského lékařství pohyboval odmalička. I proto byla medicína a zejména pediatrie jasnou volbou. Na zahraniční stáži byl již podruhé. „Mám zkušenost z roku 2014, kdy jsem byl jako čerstvý absolvent medicíny na měsíční stáži v Dětské nemocnici v Newcastlu ve Velké Británii. Dětská nemocnice ve Filadelfii byla nyní pro mě jako začínajícího lékaře skvělá i proto, že jsem si tady mohl promluvit s lidmi, určujícími směr v oboru. S lidmi, kteří píší články a učebnice, z nichž se pak člověk učí, může je kritizovat a ptát se na jejich názor. Mě nejvíce zajímal management péče o pacienty s akutními bronchitidami, což je jeden z nejčastějších důvodů hospitalizace dětí do dvou let věku,“ uvedl Tomáš Nečas.

Na mladého lékaře čekalo ve Filadelfii mnoho překvapení, pozitivních i negativních. „Líbila se mi například tzv. bezpapírová nemocnice – veškerá dokumentace pacienta včetně rozpisu léků byla v elektronické podobě. Vše přehledné, čitelné, umožňující bezchybné a rychlé vyhodnocení kvality péče. A také fungování dětského urgentního příjmu – ty zatím v ČR nemáme,“ poznamenal Tomáš Nečas s tím, že nemilým překvapením pro něj byly velké socioekonomické rozdíly obyvatelstva. „Zvláště na urgentu jsem vídal případy rodin na úplném dně společenského žebříčku. A často se řešily i potíže s podvýživou dětí, kterým rodiny nebyly schopny zajistit pravidelnou stravu.“

Nouze nebyla ani o úsměvné situace, kdy bylo těžké porozumět mluvě rodičů s množstvím slangových výrazů v kombinaci s vadou řeči nebo neúplným chrupem. „Jinak jsem na žádné potíže nenarazil. Kolegové byli vstřícní, ochotní, mnoho z nich znalo Českou republiku, Praha je pro ně aktuálně jedna z nejoblíbenějších evropských destinací,“ dodal Tomáš Nečas.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x