Na odhalení sítě distributorů kokainu pracovalo přes 200 celníků a policistů

ZLÍN - Jeden z nejrozsáhlejších případů distribuce kokainu se podařilo rozkrýt zlínským kriminalistům ve spolupráci s olomouckými celníky. Zatím padlo sedm obvinění, jejich počet ale může ještě narůst, serveru Zlin.cz to uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Organizovanou skupinu distributorů kokainu řídil osmadvacetiletý muž ze Zlínska. Právě jemu byl dodáván kokain ze Slovenské republiky, který dále distribuoval prostřednictvím vytvořené sítě dealerů konečným odběratelům na území České republiky, především ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, ale i na dalších místech, např. v Praze nebo v Jihomoravském kraji.

Na sedmi místech, převážně na Zlínsku, ale i Bruntálsku, bylo zadrženo 11 lidí, kteří se na obchodu s kokainem podíleli. „Ve zlínském hotelovém pokoji jsme zadrželi i dvaačtyřicetiletého dodavatele kokainu ze Slovenska. Drogu, kterou do České republiky dodával, byla vysoké kvality. Jednalo se o kokain 85% čistoty. Hlavní organizátor ze Zlínska koupenou drogu přerozděloval dalším dealerům, kteří kokain většinou ředili a poté distribuovali konečným uživatelům,“ poznamenala Javorková. Většina dealerů kokain sama užívala. Činnost skupiny byla podle kriminalistů velmi sofistikovaná. K předávání drog docházelo na různých místech, které dealeři určovali až těsně před předávkou. Dodávky kokainu přicházely pravidelně, podle potřeby konečných uživatelů i několikrát měsíčně.

„Jednalo se o rozsáhlou realizaci, při které zasahovaly přes dvě stovky celníků a policistů. Při sedmi domovních prohlídkách a sedmi prohlídkách nebytových prostor kolegové zajistili mimo jiné finanční prostředky související s páchanou trestnou činností ve výši 1,25 milionu korun, dále kokain, k jehož množství se prozatím nebudeme vyjadřovat a dvě vozidla pachatelů,“ doplnila policejní mluvčí.

Kokain je nazýván drogou bohatých. Dvaačtyřicetiletý muž ze Slovenska dodával gram kokainu za 1 000 až 1 500 korun, konečný uživatel za něj zaplatil 2 000 – 2 500 korun. Obvinění si mohli prodejem kokainu vydělat řádově několik milionů korun. „Jedná se o první záchyt organizované trestné činnosti na území Zlínského kraje v souvislosti s kokainem,“ dodala Javorková.

Policistům se podařilo zadržet pachatele na všech hierarchických stupních organizované skupiny. Šest mužů a jednu ženu ve věku od 24 do 49 let krajští kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami s jedy, za který trestní zákon v případě prokázání viny ukládá až osmnáctiletý trest odnětí svobody. Počet obviněných nemusí být konečný. Čtyři osoby jsou stíhány vazebně, ostatní na svobodě. Obvinění nebyli v minulosti trestáni na úseku drogové trestné činnosti.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x