Vítězové jarmekových soutěží převzali ocenění

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Pětice tradičních soutěží pořádaných při Valašském mikulášském jarmeku se v úterý 4. prosince završila vyhlášením výsledků. Vítězové přijali pozvání do sálu Staré radnice, kde převzali pamětní glejty a také ceny, uvedla pro server Zlin.cz mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

Současně bylo uděleno ocenění Jarmekový anděl a do Jarmekové síně slávy vstoupil další typický symbol.

„Jarmekové soutěže jsou způsobem, jak při Valašském mikulášském jarmeku ukázat jeho návštěvníkům, že k životu lidí v našem kraji uchovávání tradic patří. Že umí navázat na zkušenosti a znalosti svých předků tak, aby se tyto staly součástí i jejich života. Vítězům soutěží gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za podporu Valašského mikulášského jarmeku a jeho myšlenek,“ pověděla Eva Sáblíková z organizačního výboru.

Nejmladší jarmekovou soutěží, která si ale letos získala velký zájem účastníků, je soutěž O najlepší chleba na Valašském mikulášském jarmeku. Mezi dvaceti doručenými bochníky zvítězil chleba Zdenky Zdráhalové z Francovy Lhoty, druhé místo patřilo výrobku Marie Brlicové z Francovy Lhoty a místo třetí náleží pecnu od Jitky Kováčové z Brumova-Bylnice.

Při návštěvě kulturního domu mohli lidé zhlédnout výstavu voňavého ovoce. Mezi výpěstky, které do soutěže O nejpěknější jablíčko krajové či starší odrůdy doputovaly, vyhrálo jablko odrůdy Boscoopské od sadaře Františka Kudely z Tichova, druhé místo náleželo jablíčku s názvem Gdaňský hranáč od Zdeňka Ševčíka z Pitína a třetí místo obsadilo jablko odrůdy Lecar od Jiřího Sucháčka z Brumova-Bylnice.

V soutěži O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta si vítězství zasloužil výrobek Jany Psotové z Valašských Klobouk, stříbrnou příčku obsadila pečená figurka Pavly Vaculínové z Tichova a bronzem byl při hlasování návštěvníků vyznamenán pán od Petry Chlebanové, která pochází ze Slavičína a v současnosti žije v Trenčíně.

Před dřevěnicí u Janíků se při jarmeku koštovalo třiatřicet vzorků nakládaného zelí. Soutěž O najlepší kysané zelé Valašskokloboucka nakonec se svým vzorkem vyhrál Miloslav Dočkal z Valašských Klobouk, druhé místo přiřkla návštěvnická porota zelí od Martina Trčky z Lačnova a třetí příčku si zasloužilo zelí od Radka Petruska z Bystřičky. A hodnotila se také školní kategorie, v níž si ocenění za první místo odnesly děti z Dětského lesního klubu Vrběnka Valašské Klobouky a druhé místo náleželo dětem ze Školní družiny ZŠ Valašské Klobouky.

V soutěži O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová získal mezi sedmadvaceti příspěvky z okolních obcí a měst pomyslné zlato vzorek z Rokytnice, stříbro patřilo slivovici z Nedašovy Lhoty a bronz si z letošního ročníku soutěže odnesla slivovice z Vysokého Pole.

„Každý rok udělujeme také ocenění Jarmekový anděl, kterým chceme vyjádřit uznání za jedinečný osobní přínos. Takovým andělem se při letošním ročníku stala paní Marie Ročáková. Děkujeme jí za udržování tradice papučářství a za dlouhodobou podporu Valašského mikulášského jarmeku,“ vyjádřila Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru.

Společné setkání pak vyvrcholilo uvedením dalšího významného symbolu do Jarmekové síně slávy. „Po svatém Mikuláši s andělem, kyselici, pečených pánech, podaných rukách, jarmekovém čertovi, klobuckém náměstí a valašském kroji letos do Jarmekové síně slávy uvádíme valašské papuče, které jsou zdejším typickým produktem a symbolizují místní řemeslo,“ dodala Pavlína Žídková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x