Zlínské divadlo chystá premiéru intimního dramatu Mikve

ZLÍN - V očistnou lázeň se bude od 15. prosince proměňovat jeviště Studia Z. Městské divadlo Zlín chystá premiéru intimního dramatu Mikve současné izraelské autorky Hadar Galron, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

„Mikve je lázeň. Je to místo, kde se zbožné židovské ženy jednou měsíčně potkávají a svlékají, aby se očistily. Odhalené na kůži, psychicky i fyzicky, před sebou nemusejí mít žádná tajemství. A přece odvracejí tvář,“ naznačila obsah hry dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová s tím, že Mikve není pouze sondou do života židovských žen. „Je možné, že něco z toho, co řeší ony, se děje i ve vašem sousedství. Je to velmi silný text,“ řekla.

Hra, která je kritikou postavení vdaných žen v současné ortodoxní židovské komunitě, vzbudila krátce po svém uvedení v roce 2005 v Izraeli velmi kontroverzní reakce a objevily se i snahy ji zakázat. Přesto byla několikrát nominována na cenu Izraelské Divadelní akademie a získala cenu Hra roku 2005. „Hadar Galron je sama věřící Židovkou. V Mikve píše o potřebě sdílet a o tom, že by nám žádná síla neměla bránit pomáhat si navzájem. Nic by nás nemělo nutit k mlčení, aby se tím zakrylo bezpráví,“ uvedla Koišová.

Mikve je krásnou hereckou příležitostí pro osm hereček. Diváci se mohou těšit na Helenu Čermákovou, Kateřinu Liďákovou, Romanu Julinovou, Marii Vančurovou, Tamaru Kotrbovou, Petru Královou a hostující Terezu Preningerovou. Režijně je vedla Tereza Říhová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x