Ve Vsetínské nemocnici zprovoznili nový moderní babybox

VSETÍN - V prostorách Vsetínské nemocnice byl zprovozněn nový moderní babybox. Jedná se již o 76. místo v České republice, babybox je umístěn v přízemí chirurgického pavilonu, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Slavnostního zprovoznění babyboxu se zúčastnili kromě vedení Vsetínské nemocnice také zástupci města, sponzorů a společnosti Babybox pro odložené děti – STATIM. „Rok 2018 je pro Vsetínskou nemocnici velmi náročný. Dokončujeme stavbu interny, která bude obrovským posunem k lepšímu pro pacienty i náš personál. Jsem ráda, že jsme zvládli do finální podoby dotáhnout i instalaci babyboxu,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková. Zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess k tomu dodal: „I když ve Vsetíně nepamatují odložené dítě, nikdy nevíte, kdy může zoufalá matka schránky využít. Naposledy se tak stalo minulý týden v nemocnici v Turnově. Holčička byla už 179. dítětem zachráněným díky babyboxu.“

Nový babybox je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor bedýnky je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony. Výroba babyboxu byla hrazena ze sponzorských darů, stavební a technické úpravy v hodnotě 40 tisíc korun zaplatila Vsetínská nemocnice.

První babybox ve Zlínském kraji vznikl v roce 2007 v Krajské nemocnici T. Bati, o dva roky později přibyl další v Kroměříži, v roce 2013 následoval babybox v Uherskohradišťské nemocnici a o rok později také v Nemocnici Valašské Meziříčí. Miminka se v těchto babyboxech objevila zatím pětkrát. Dvakrát holčičky ve zlínské nemocnici – 8. prosince 2010 Věra a 8. března 2014 Gabriela, dvakrát holčičky v Kroměřížské nemocnici – 14. října 2013 Pavla a 8. června 2015 Monika a 13. června 2016 holčička Antonie v Nemocnici Valašské Meziříčí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x