Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj vyplatí sedmi žadatelům náhradu prvních škod způsobených medvědem hnědým, který je zvláště chráněným živočichem. Celková výše proplacených škod bude přes 87 tisíc korun, řekl serveru Zlin.cz Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Medvěd škody napáchal na ovcích, kozách, včelstvech, úlech a jiném majetku. „Náhrady škody zvláště chráněnými živočichy se proplácejí na základě zákona číslo 115/200 Sbírky. Zdrojem financí je státní rozpočet a náhrada se poškozeným posílá prostřednictvím Krajského úřadu Zlínského kraje,“ uvedl Vandík.

Škoda ale není konečná. „Přistupujeme nyní k proplacení prvních škod, v současné době však evidujeme dalších dvacet žádostí o finanční kompenzaci v souhrnné výši 350 tisíc korun. K jejich proplacení by mělo dojít během měsíce ledna,“ informovala radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková.

Medvěd se objevil na Vsetínsku v půli září a byl tam do druhé poloviny listopadu. Vzbuzoval strach, protože se přibližoval až k domům lidí a způsobil škodu na dalších zvířatech. Uskutečnilo se několik neúspěšných pokusů na jeho odchyt. V prosinci už medvěd žádnou škodu nezpůsobil, protože nejspíš odešel jinam.

Žadatel o náhradu škody musí svoji žádost podat na krajský úřad do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a současně dodat i protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. „V případě, že ke škodě došlo na území chráněné krajinné oblasti, je orgánem ochrany přírody příslušným k šetření Agentura ochrany přírody a krajiny,“ dodal Vandík.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x