Podkroví Panského domu v Brodě má sloužit nízkoprahu pro mládež

UHERSKÝ BROD - V listopadu 2018 byla úspěšně dokončena rekonstrukce a vybavení prostor v podkroví Panského domu v Uherském Brodě. Nově jsou prostory využívány nízkoprahovým zařízením pro děti a mládež (NZDM), informovala server Zlin.cz mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Zařízení nese název Šrumec a jeho provozovatelem je příspěvková organizace Sociální služby Uherský Brod, kterou zřizuje město.

„Rozsáhlé prostory v podkroví Panského domu, které zůstaly po odstěhování ZUŠ několik let nevyužity, jsou kompletně přestavěny a uzpůsobeny provozu nízkoprahu. V místnostech severního a jižního křídla bude knihovna, školící místnost a centrum komunitních a preventivních aktivit,“ uvedla Sladká.

NZDM Šrumec je určeno dětem a mládeži ve věku od 11do 20 let. Tyto děti a mladiství mohou trávit svůj volný čas smysluplně a v důvěrném prostředí. Odborní pracovníci zařízení dokáží dětem pomoci a poradit v situacích, s nimiž se doposud nesetkaly či si nejsou plně jisty jejich správným řešením. Společně se věnují připravovaným programům a kulturním, sportovním či volnočasovým aktivitám. Zaměstnanci nízkoprahového zařízení také ochotně napomáhají dětem s doučováním školní i mimoškolní látky či s kontaktem s různými institucemi. „Součástí nízkoprahového zařízení je nově i centrum preventivních aktivit, které bude sloužit k realizaci preventivních programů nejen pro uživatele NZDM, ale také pro základní a střední školy v Uherském Brodě a blízkém okolí,“ řekla Sladká.

Centrum je teď dobře dostupné jak pro cílovou skupinu služby, tak pro spolupracující organizace. Nové a větší prostory umožnily navýšit kapacitu uživatelů, takže se služba může věnovat více dětem najednou. Také vzniklo větší a komfortnější zázemí pro pracovníky a mohl se navýšit pracovní úvazek.

Součástí nízkoprahového zařízení je nyní i samostatná kontaktní místnost, která v minulých prostorách chyběla. Právě v této místnosti probíhá první kontakt, který je pro efektivní poskytování služby zcela zásadní. Panský dům navíc disponuje více vstupy do budovy, a proto je zaručena naprostá anonymita uživatelů i potencionálních zájemců o službu, což je jedním ze stěžejních principů nízkoprahových služeb.

Realizace projektu Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež na Panském domě v Uherském Brodě s celkovými náklady 23 miliony korun je spolufinancována Evropskou unií z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 85 procent ze způsobilých výdajů, 5 procent přispěje státní rozpočet.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x