Město nechalo opravit starý bytový dům s krásnými uměleckými prvky

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Kompletní rekonstrukce se v průběhu takřka celého jednoho roku dočkal bytový dům č.p. 445 v centru Uherského Hradiště v Kollárově ulici, který vyniká výraznými sgrafity. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí města Jan Pášma.

Rekonstrukce spočívala v kompletním předělání celého domu. „Ve stávajících bytech byly upraveny dispozice, byly kompletně vyměněny veškeré rozvody a nově provedeny povrchové úpravy. V domě byly rovněž vyměněny všechny dveře a okna. V podkroví domy byly vytvořeny dva nové byty. Celý objekt byl zateplen kontaktním zateplovacím systémem vyjma jižního štítu, na kterém se nachází sgrafity. Tento štít byl zateplený vnitřní izolační přizdívkou,“ upřesnil mluvčí města. Zrekonstruovány byly rovněž veškeré přípojky sítí a došlo ke změně zdroje tepla. Místo lokálních plynových topidel byla vybudována objektová předávací stanice napojena na horkovod. Dále byly upraveny sklepní prostory se zaměřením na odvlhčení obvodového zdiva.

Umělecké prvky na stěně domu, tzv. sgrafity, byly odborně zrestaurovány. Na sgrafitech jsou vyobrazeny figurální a florální motivy s vlivy typickými pro Slovácko.

Zajímavostí je barva objektu, v rámci restaurátorských prací totiž byla odhalena původní barva objektu. Po dohodě se zástupci památkové péče byla nakonec zvolena záměna navrhované okrové barvy za modro šedou, což byla původní barva při výstavbě objektu v roce 1927.

Rekonstrukce domu přišla na 22 milionů korun včetně DPH.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x