Machři kapři: my jsme v pohodě, salát bude pěkně drahý

ZLÍN - Václav Čečka je na zlínském náměstí Míru k nepřehlédnutí. Pěkných pár let tu už bodrý muž nabízí ke koupi kapry. Tedy produkt, který jde na odbyt a na vánočním stole chybí málokdy. "Dejte mi dva, jeden aby měl tak dvě a půl kila, druhý může být trošku menší," přeje si jedna ze zákaznic u modrých kádí plných krásných chlapáků.

„Zdají se mi letos docela pěkní, strašilo se suchem, ale není to znát. Ceny jsou, myslím, v pohodě. Jestli se nepletu, tak kilo kapra vychází o korunu dráž než loni, to lidé unesou,“ vypráví zkušený prodavač s podběrákem plných šupináčů.

„Ano, šupináčů, lysci, ti jsou velmi žádaní, je jich ale pomálu, příprava pak nezabere tolik času. Jinak se tady u pultu projevuje, že příprava vánočních svátků je náročná, někdy mi připadá, že lidé už jsou tak vystresovaní a psychicky na dně, že mám co dělat, abych vše udržel v dobré pohodě. Co říct na to, když musíte paní ukazovat deset kaprů, aby si vybrala toho pravého, nakonec kápne na toho prvního, kterého jsem nabízel,“ usměje se zkušený prodavač.

Kapří letos na zlínské náměstí, kde už tři týdny díky adventním trhům vládne pravá vánoční nálada, dorazili z Rybářství Hodonín. To posílá prodejcům kapry v jednotné ceně 85 korun za kilo. Menší do 2,2 kila se coby první třída prodávají za 89 korun za kilogram živé váhy, výběr pak za 99. Lidé často chtějí kapra půleného, půlka už je ale dražší, vyjde na 175 korun.

Zabití je za desetikačku, vykuchání přijde na třicet korun.

Ceny v podstatě kopírují minulé roky, co je ale pro mnohé šokující, jsou ceny ingrediencí pro naprosto nutný kapří doplněk, tedy bramborový salát.

Ženy ve frontě proberou vše. „Dnes jsem kupovala kilo brambor za 22 korun, cibule už stojí třicet,“ stýská si starší paní.

To je skutečně razantní nárůst, ale zkuste nemít na Štědrý večer bramborový salát.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’162729′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2210‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚162729‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x