Odborníci z Kroměřížské nemocnice předávají zkušenosti s moderní a šetrnou léčbou tříselné kýly

KROMĚŘÍŽ – Nejmodernější metodou léčby tříselné kýly je laparoskopie. Té se věnují i odborníci v Kroměřížské nemocnici a v posledních pěti letech začali rovněž využívat speciální 3D implantáty, informoval server Zlin.cz tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Tříselná kýla vzniká jako vyklenutí nitrobřišního orgánu oslabenou stěnou břišní. Objevuje se v pravém či levém podbřišku a výrazně častěji postihuje muže. Ve světě se standardně léčí metodou beznapěťové plastiky, kdy se břišní stěna zpevní speciálním implantátem. Nejmodernějším přístupem je metoda laparoskopická, které se věnují i odborníci v Kroměřížské nemocnici a v posledních pěti letech začali rovněž využívat speciální 3D implantáty. Své zkušenosti s touto moderní a šetrnou léčbou navíc pravidelně předávají lékařům z dalších zdravotnických zařízení. Letos v prosinci například proběhl workshop pro lékaře z Krnovské nemocnice, kteří o tento typ operací projevili zájem.

„V praxi se setkáváme se dvěma typy tříselné kýly. Existuje kýla vrozená, která je způsobena abnormálním vývojem tříselného kanálu, a v takovém případě se kýla operuje již v dětství. Nebo člověk kýlu získá, a to nejčastěji mezi třicátým až padesátým rokem života. Příčinou je oslabení hlubokých struktur stěny třísla, přičemž hlavní úlohu zde hraje metabolismus kolagenu, jehož defekt může být přenášen i geneticky,“ popsal Jiří Javora, náměstek léčebné péče a vedoucí lékař Oddělení centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Kroměřížské nemocnice.

Zejména u kuřáků je podle jeho slov statisticky doložen vyšší výskyt kýl a to právě díky změně v metabolismu kolagenu. Je však i řada dalších onemocnění, při kterých je pravděpodobnost vzniku kýly vyšší. „Tehdy, když dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku, jako u chronické zácpy, kašle, hypertrofie prostaty, ale i v těhotenství,“ vyjmenoval Javora.

Pro správnou léčbu kýly je podle jeho slov operace nevyhnutelná. „Na našem pracovišti nabízíme vedle klasické otevřené operace také metodu laparoskopickou s použitím nejmodernějších implantátů z materiálu, který je pro lidské tělo nejšetrnější. Jedná se o síťku se speciálním 3D tvarem, která dokonale kopíruje anatomii tříselné krajiny,“ vysvětlil primář.

Laparoskopický přístup spolu s implantátem umožňuje pacientovi maximálně profitovat z tohoto typu operace. „V dnešní době sami pacienti tento typ zákroku vyhledávají, a to zejména ti, kteří těžce manuálně pracují. Velkou skupinu tvoří také aktivní sportovci,“ doplnil lékař. Čas strávený v nemocnici je díky laparoskopickému přístupu a speciálnímu implantátu zkrácený ze tří pouze na dvě noci, potřeba analgetik je minimální a návrat k běžnému životu nastává prakticky ihned po vytažení stehů, tedy v průběhu týdne až deseti dnů.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x