Czech Ensemble Baroque oslaví Händelovský rok oratoriem Saul s Plachetkou a dalšími pěveckými hvězdami

BRNO, HOLEŠOV – Zlínský rodák a známý dirigent Roman Válek chystá se svým Czech Ensemble Baroque v lednu velkolepý koncert – oratorium Saul. Obsadí do něj pěvecké hvězdy Adama Plachetku, Andrease Scholla nebo Natalii Rubis, informovala server Zlin.cz mluvčí ansámblu Simona Andělová.

Vrcholné oratorium Georga Friedricha Händela Saul zaznělo poprvé v Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739. Přesně o 280 let později, 16. ledna 2019, bude mít v brněnském Besedním domě premiéru koncertní provedení Czech Ensemble Baroque se sólistou Metropolitní opery New York Adamem Plachetkou, světovou kontratenorovou legendou Andreasem Schollem, sopranistkami Natalií Rubis, Kristýnou Vylíčilovou, polským tenoristou Krystianem Adamem a dalšími renomovanými pěvci.

Jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí roku 2019 ozdobí 7. ročník unikátního cyklu staré hudby BACHA NA MOZARTA!, který soubor Czech Ensemble Baroque s úspěchem realizuje od roku 2012.

Händelovo tříaktové oratorium Saul na libreto Charlese Jennense dějově vychází z biblických událostí, konkrétně První knihy Samuelovy. Příběh Saula, prvního krále Izraele, vykresluje přerod přátelství a obdivu zamýšleného Saulova následníka Davida v závist a nenávist, která je nakonec příčinou zkázy velkého panovníka. V dramatu se objevují také mytické postavy čarodějnice z Endoru a ducha proroka Samuela, kterého čarodějnice vyvolá z mrtvých. Pro Händela typická velká sborová čísla patří k tomu nejdramatičtějšímu, co Händel napsal. Premiéra v Královském divadle v Londýně měla nevšední úspěch, proto bylo dílo uváděno i v dalších sezónách.

Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta Romana Válka oratorium Saul zahraje také 30. července 2019 na zámku v Holešově.

V produkci Hudebního festivalu Znojmo vznikne scénická podoba díla v režii Tomáše Pilaře, jejíž premiéra 25. července 2019 bude vrcholem jubilejního 15. ročníku festivalu. Reprízy následují 27. a 28. července 2019.

Vstupenky na koncertní i scénickou verzi oratoria Saul je možné zakoupit v předprodeji na https://www.smsticket.cz/

Soubor tvořený orchestrem, vokálním ansámblem a sólisty v roce 1998 založil a dodnes vede význačný český dirigent Roman Válek. Členy jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Czech Ensemble Baroque se zaměřuje především na kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu v progresivním a svěžím podání. Široké žánrové rozpětí souboru mimo jiné dokládají jména výrazných osobností hudebního světa, které s Czech Ensemble Baroque spolupracovali a spolupracují: Adam Plachetka, Pavel Šporcl, Jean-Francois Lombard, Markéta Cukrová, Roman Janál, Ludmila Peterková… A také Vojtěch Dyk, se kterým se soubor před časem sešel při uvedení oceňované Bernsteinovy Mše.

Pozornost laiků i odborníků ansámbl získal velkým abonentním cyklem staré hudby BACHA NA MOZARTA! a uváděním českých premiér děl světových skladatelů, jako je Vivaldi, Purcell, Mysliveček, Lully aj. Dlouhodobou soustředěnou pozornost věnuje objevování a restauraci díla významného českého rodáka F. X. Richtera – výsledkem jsou již tři nahrávky s Richterovým dílem pro Supraphon, zejména poslední album Te Deum se těší velkému ohlasu zahraniční odborné kritiky.

 

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x