Prvního národního sčítání ptactva se mohou zúčastnit i obyvatelé Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ - Česko bude o víkendu poprvé v historii počítat ptáky na krmítkách. K ornitologům se mohou připojit také zájemci z řad veřejnosti, server Zlin.cz o tom informoval Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

Dlouhodobý program pod záštitou České společnosti ornitologické má pomoci zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1 600 zájemců.

Sčítání začalo v pátek 4. ledna a potrvá do 6. ledna. Kdo se chce zúčastnit, může po dobu libovolně zvolené jedné hodiny počítat ptáky u jakéhokoliv krmítka, ani to ale není podmínkou. Ke sčítání si lze vybrat kterékoliv jiné místo, kde bude zapisovatel chtít strávit hodinu pozorováním ptáků. Zkušenosti se sčítáním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou, zapojit se tak může každý.

„Jedna hodina je dostatečně dlouhá doba, aby krmítko navštívily různé druhy ptáků žijících v okolí. Zároveň je to čas tak akorát dlouhý, aby nás pozorování bavilo,“ uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO) na svém webu. Nadšenci se do projektu mohou zapojit o sčítacím víkendu i vícekrát.

„Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno hodinové sčítání a pak můžeme začít další. Místo lze změnit nebo zůstat na stejném. Pozorování vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť,“ uvedla Dita Hořáková, koordinátorka programu z ČSO.

Organizace připravila zájemcům přehledný sčítací arch, na němž najdou kresby jednotlivých druhů ptáků, kteří se na krmítkách nejčastěji objevují. Ten pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů. Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat on-line na stránkách programu. „Pokud nemají tuto možnost, je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. V obou případech do 15. ledna 2019,“ dodala Hořáková.

Více informací a instrukcí naleznete zde.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x