V Uherskohradišťské nemocnici se školili začínající oční chirurgové

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Celkem sedm mladých oftalmologů ze tří krajských nemocnic se sešlo ve školící místnosti centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice. Cílem „workshopu" byl nácvik nitrooční operativy, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Někteří z mladých doktorů už zkušenost měli, jiní byli ale úplnými začátečníky. V Uherském Hradišti si všichni mohli vyzkoušet práci pod mikroskopem, šití očních tkání nebo operaci šedého zákalu.

„Akce se uskutečnila s podporou firmy Zeiss, která nemocnici dodala vše potřebné, a to včetně prasečích očí. Zní to možná divně, ale prasečí oči jsou svou velikostí i nitroočními strukturami nejvíce podobné lidskému oku, takže se k nácviku operací hodí nejlépe,“ vysvětlila primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová.

Mladí lékaři měli k dispozici tři pracoviště s mikroskopy, přičemž jedno z nich bylo uzpůsobeno výhradně pro nácvik operace šedého zákalu. Operační mikroskop měl navíc přídavné okuláry, které umožňovaly lektorovi sledovat průběh operace a mladého chirurga správně navigovat. Ostatní účastníci workshopu mohli díky kameře sledovat veškeré dění na monitoru. Své zkušenosti předávala začínajícím lékařům primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová. „Asi nejtěžší pro začínajícího očního chirurga je zkoordinovat všechny čtyři končetiny, jelikož jsou zapojeny nejen ruce, ale i obě nohy, které ovládají multifunkční pedály mikroskopu a fakoemulzifikačního přístroje. Je také potřeba sžít se i s mikroskopem, protože v průběhu operace není možné sledovat vlastní ruce přímo očima, pouze přes mikroskop. Velkou výhodou může být, pokud dotyčný ovládá hru na nějaký hudební nástroj. Sama jsem se léta věnovala hře na klavír, která vyžaduje rovněž koordinaci končetin a manuální zručnost. Beru to jako takovou průpravu k nitrooční operativě,“ poznamenala primářka Dospělová.

Původně plánovala Uherskohradišťská nemocnice uspořádat školení jen pro vlastní lékaře, nakonec ale tuto možnost nabídla i ostatním krajským nemocnicím. „Za podobným workshopem je jinak nutné cestovat až do Prahy. A pokud vím, i tam je taková příležitost jen jednou ročně,“ dodala Dospělová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x