Do investic hodlá letos kraj napumpovat 1,5 miliardy korun

ZLÍNSKÝ KRAJ - Rozpočet Zlínského kraje na rok 2019, který na svém prosincovém zasedání schválilo krajské zastupitelstvo, je sestaven jako vyrovnaný, s celkovými příjmy i výdaji ve výši téměř 12 miliard korun. Významnou část z celkových výdajů budou tvořit výdaje kapitálové, tedy investice, serveru Zlin.cz to řekl  Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

„Investice do majetku kraje plánujeme v roce 2019 ve výši 1,5 miliardy korun, a to jak na nové investiční akce, tak i na rekonstrukce stávajících zařízení ve školství, zdravotnictví, kultuře, sociální oblasti či dopravě,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop, zodpovědný za oblast krajských financí, rozpočtu a majetku.

V létě chce například kraj začít se stavbou nové sportovní haly na Integrované střední škole – COP Valašské Meziříčí. Půjde o společnou investici kraje a města Valašské Meziříčí, která pomůže vyřešit nedostatek kapacit pro sportovní vyžití ve městě. Kromě výuky bude moci být hala využívána také pro konání sportovních akcí většího rozsahu. Celkové náklady jsou předpokládány ve výši 170 milionů korun. Hala by měla být hotova během roku 2020.

V první polovině roku by měla být dokončena přístavba budovy A v Kroměřížské nemocnici za 106 milionů korun, kde budou umístěny nová magnetická rezonance i další diagnostické přístroje, stejně jako pracoviště ortoptiky. Částečně modernizováno bude také východní křídlo budovy A k zajištění přímé návaznosti na diagnostické pracoviště CT a SONO. Součástí akce bude též rekonstrukce stávající trafostanice a náhradního zdroje.

Ve Zlíně bude pro změnu dokončena nástavba vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje na Peroutkově nábřeží za 35 milionů korun, kde mimo jiné vznikne školicí místnost až pro 80 osob, pracoviště pro multifunkční resuscitační trenažér či výcviková počítačová místnost. Nové prostory umožní proškolování větší skupiny osob i nácvik specifických dovedností při řešení mimořádných událostí pro všechny složky IZS.

Centrum archeologického výzkumu, přednáškové sály, unikátní výstavní prostory věnující se cyrilometodějskému období, ale také odpovídající zázemí ve formě depozitářů či laboratoří budou zase součástí Cyrilometodějského centra, které kraj vybuduje v blízkosti současného památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Třípodlažní budova bude na jednom místě koncentrovat veškerou práci archeologů ze Slováckého muzea. Stavba by měla začít v létě s plánovaným dokončením v polovině roku 2020. Celkové náklady jsou vyčísleny na 100 milionů korun.

Další významnou investiční akcí kraje bude letos rozsáhlá rekonstrukce silnice č. II/438 směrem z Bystřice pod Hostýnem na Hranice. Modernizován bude její úsek v celkové délce 6,5 kilometru od křižovatky v bystřické ulici Pod Platany přes obce Mrlínek a Vítonice až po hranice Zlínského a Olomouckého kraje. Oprava tohoto důležitého dopravního tahu mezi oběma kraji má přijít na téměř 150 milionů korun. Rozdělena bude do celkem pěti samostatných částí, které na sebe budou navazovat, a to v období od dubna 2019 do prosince 2021.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x