Zeď zlínského Prioru bude opět zdobit vzácná mozaika

ZLÍN - Po roce a tři čtvrtě bude zeď zlínského Prioru opět zdobit vzácná socialistická mozaika. Dílo Vladislava Vaculky se do Obchodního domu vrátí v pondělí 7. ledna, serveru Zin.cz to sdělila mluvčí Obchodního domu Martina Žáčková.

„Dílo bude umístěno na venkovní zdi u vchodu od Velkého kina, bude sem přesunuto již složené vcelku v kovovém rámu,“ poznamenala Žáčková. Barevný reliéf ze 60. let minulého století znázorňuje ženy při nakupování a rodinnou pohodu u předmětů nakoupených v obchodním domě. V rámci rozsáhlé opravy obchodního domu Prior se rozhodli dílo restaurátoři zachránit.

Rozlehlou mozaiku regionálního umělce Vladislava Vaculky o více než deseti metrech čtverečních restaurátoři postupně odstranili i s betonovým lepidlem od stěny a po dobu rekonstrukce obchodního domu ji umístili do depozitu.

Reliéf vznikl v 60. letech minulého století. Podle historičky umění Vladislavy Říhové je hodnotný tím, že je jedním z prvních kvalitních děl, která se v dané době ve Zlíně objevila. „Dílo vzniklo již po etapě socialistického realismu, je ovlivněné takzvaným moderním bruselským stylem,“ vysvětlila novinářům Říhová, která se zabývá českým uměním 50. až 80. let ve veřejném prostoru.

Vaculka měl ve Zlíně ještě čtyři další realizace, reliéf v obchodním domě patří ale podle Říhové k nejlepším po technické stránce i z hlediska materiálu. Autor díla pracoval v Jarošově u Uherského Hradiště a používal hlínu z nedalekých Tupes, které jsou proslulé keramikou. Do mozaiky, a to obličejů postav, promítl svou lásku k Picassovi.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x