Tříkráloví koledníci požehnali i sídlu kraje či zlínské radnici

ZLÍN - Tříkráloví koledníci obcházeli uplynulý víkend domácnosti na mnoha místech Zlínska a nevynechali ani sídlo kraje či zlínskou radnici. Serveru Zlin.cz to sdělili mluvčí obou institucí.

Tříkrálovou družinu v doprovodu koordinátorky Tříkrálové sbírky 2019 Pavly Romaňákové a ředitele Charity Zlín Vlastimila Vajďáka přivítal primátor města Zlína Jiří Korec společně s náměstkem Miroslavem Adámkem. „Družina pak přijala jejich pozvání ke společnému stolu a neformální debatě. Jedním z probíraných témat bylo i tradiční zakončení vánočního času ulicemi plných koledníků, tedy Tříkrálovou sbírkou, která se u veřejnosti těší velké oblibě,“ poznamenal mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Mudrcové z východu také neopomněli posvěcenou křídou označit vchodové dveře do radniční budovy nápisem C†M†B† 2019, tedy Christus mansionem benedicat – Kristus ať požehná tomuto příbytku po celý rok.

Koledníci zavítali i do sídla kraje. Zde je přivítala radní pro sociální oblast Michaela Blahová a hejtman Jiří Čunek.

Tříkrálovou sbírku pořádá každoročně Charita Česká republika. Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi. „Tříkrálová sbírka vznikla v roce 2000 z iniciativy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera jako pilotní projekt a od té doby se stala největší pravidelně se opakující dobročinnou akcí, kdy v České republice do terénu s pokladničkami vychází více než 14 tisíc kolednických skupinek čítajících asi 50 tisíc dobrovolníků,“ připomenula mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

V roce 2018 byly na Zlínsku (celkem čtyři města a 44 obcí v děkanátu Vizovice a části děkanátu Zlín) vykoledovány 2 104 879 korun. Více než polovina výnosu se vrací zpět do regionu. Díky sbírce byly realizovány například projekty: Přímá pomoc sociálně potřebným na Zlínsku, Zahradní terapie zlepší mysl i náladu méně pohyblivých seniorů či Polohovací postele, které usnadní rodinám péči o imobilní blízké osoby. Výnos letošní plánuje zlínská Charita využít např. na projekty Přímá pomoc osobám v nepříznivé životní situaci, primárně na Zlínsku (účelem projektu je poskytnutí materiální pomoci k překlenutí obtížné životní situace lidem, kteří nejsou schopni z vlastních zdrojů tuto situaci odvrátit), Charitní domov pro matky s dětmi v tísni Zlín, částečná revitalizace bytových jednotek či Nemocnice Milosrdných bratří Vizovice – spolufinancování klimatizace v lůžkové části.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x