Hygienici varují před chřipkovou epidemií

ZLÍNSKÝ KRAJ - Hygienici varují, že konec ledna a začátek února může znamenat období chřipkových epidemií. Na rozdíl od nachlazení je chřipka poměrně vážné, systémové onemocnění, které může vést k rozvoji závažných komplikací i u zdravých jedinců, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Chřipka je navíc podle odborníků vysoce nakažlivá. „Projeví se prudce stoupající vysokou teplotou až kolem 39 stupňů Celsia, dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí kloubů, svalů a výraznou únavou,“ upozornila praktická lékařka Krajské nemocnice T. Bati Monika Laštovková a dodala, že nemocný musí ležet a ještě dva až tři týdny se potýká se zvýšenou únavou.

Proti chřipce se můžeme chránit očkováním, což je možné stihnout ještě v tomto čase. „Po očkování se protilátky vytvoří asi za 14 dní, proto doporučuji očkovat nejpozději do dvou týdnů do očekávaného nástupu sezónního výskytu. Očkuje se jednou dávkou a vhodné je opakovat každý rok vzhledem ke každoročním změnám cirkulujících kmenů viru a relativně krátké době trvání imunity v porovnání s jinými druhy očkování. Loni se tady nejvíce vyskytovala chřipka typu B a měli jsme novou tetravalentní vakcínu, která byla z tohoto pohledu vhodnější než starší očkovací látky proti chřipce. Očkování sice neochrání na sto procent, ale pokud se člověk nakazí, má chřipka prokazatelně mírnější průběh – nižší horečky a kratší trvání, “ uvedla Monika Laštovková.

V loňském roce začala ve Zlínském kraji chřipková epidemie koncem ledna. Podobné to může být i letos. „Předpokládáme nástup chřipkové epidemie na přelomu ledna a února. Momentálně evidujeme ve Zlínském kraji jeden závažný případ chřipky,“ dodala k tématu ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Jana Hošková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x