Ve Zlíně bude více nádob na sběr kovového odpadu

ZLÍN – Ve Zlíně přibudou nádoby na sběr kovového odpadu a celkem jich bude 29. Loni dali lidé do 15 šedých kontejnerů pět tun kovového odpadu, řekl serveru Zlin.cz Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínského magistrátu.

Možnost odevzdání kovového odpadu do šedých nádob se ve Zlíně objevila loni. „Do 15 nádob lidé odevzdali přes pět tun kovového odpadu, čímž potvrdili, že o toto rozšíření mají zájem. V prosinci tak přibyly další nádoby a další rozmístíme v únoru,“ uvedl Fabián.

K dispozici tak bude 29 šedých kontejnerů. „Chceme občanům, kteří třídí, poděkovat za využívání nádob na kov. Pokud má někdo na umístění nádoby tip, budeme za něj rádi,“ řekla Agáta Zajíčková z odboru životního prostředí a zemědělství zlínské radnice.

O vhodnosti tipu pak rozhodnou další okolnosti jako například vlastnictví pozemku nebo možnost vývozu hydraulickou rukou. „Větší kusy kovu, které se do nádoby nevejdou, by měli lidé odevzdat na některém ze sběrných dvorů,“ dodal Fabián.

Do šedých kontejnerů lze dávat plechovky od nápojů, kovové uzávěry, šroubovací víčka, konzervy, alobal, hliníková víčka nebo hliníkový obal. Naopak tam nepatří nápojové kartony, spreje a deodoranty se zbytky obsahu, plechovky od barev a laků, elektroodpad nebo baterie.

Nelze nic dávat ani vedle kontejnerů. „Odložené kovy, tašky a pytle s kovy vedle nádob jsou založením černé skládky, hyzdí okolí a komplikují vývoz nádob,“ vysvětlila referentka zodpovědná za odpady.

Kovové obaly se v rámci recyklace roztřídí. „Zbaví se nečistot a rozdělí na různé druhy. Roztříděné se dále zpracovávají v hutích, kde se přidávají k dalším surovinám na výrobu kovů a při vysoké teplotě se roztaví,“ popsal Fabián.

Potom se podle něj roztavený kov lije do forem. „Vznikne nový tvar a připraví se tak pro další použití. Z recyklovaného materiálu se poté vyrábí odlitky, slitiny kovů, původní výrobky, dráty a další,“ vyjmenoval Fabián.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x