Standa Nebojsa doběhl životní maratón

ZLÍN - Tak, jak byl zvyklý rvát se na trati, tak bojoval i s dlouhou těžkou nemocí. V tomto závodě vyhrát nemohl, nakonec svůj statečný maratónský závod o život prohrál, ale zadarmo nedal píď běhu na dlouhou trať a odešel s hlavou vzhůru. Zlínský Pan atlet, trenér i funkcionář Stanislav Nebojsa už není mezi živými. Zemřel v 79 letech.

Výborný vytrvalec s osobáky ve své době přímo vynikajícími, reprezentant, dlouholetý zlínský srdcař. Organizátor přemnoha závodů s nesmazatelným podpisem například ale zdaleka nejen při přespolním běhu, populárních zlínských „Kotárech.“ 

Muž širokého srdce i úsměvu, rodák z Nížkovic u Slavkova, který se nikdy nevzdával.

Znalec atletického prostředí, lidí i okolností, sám borec, který ve své době dokázal zaběhnout nejdelší běžeckou atletickou trať kolem pozoruhodných dvou hodin a třiceti minut. Stejně tak se rval i na pětce či desítce, ve zlínském i reprezentačním dresu, anebo právě na oblíbených přespolácích.

Ve čtvrtek už nevnímal, jak se s ním loučí rodina i věrní přátelé především ze sportovních řad. Každý pro něho měl slovo obdivu.

„Opravdu legenda, ve Zlíně jsme měli Emila Zátopka a Boba Zháňala, Standa Nebojsa se k nim může směle řadit,“ připomněl někdejší předseda atletického oddílu Jaroslav Sýkora.

Ale Nebojsa nepatřil jen atletice, znali ho a vážili si ho i kolegové z mnoha jiných sportovních odvětví, kteří se přišli do zlínského krematoria rozloučit a poklonit jeho památce.

„Úžasný borec, myslím, že dostal přímo symbolické příjmení. Dělal mu čest. Zanícený, nezastavitelný, houževnatý, správný chlap,“ poznamenal třeba dlouholetý zlínský volejbalový trenér a funkcionář Ivan Dostál.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x