Nehod v kraji bylo za minulý rok stejně jako předloni, těch smrtelných postupně ubývá

ZLÍNSKÝ KRAJ - V roce 2018 se na území Zlínského kraje stalo 4228 dopravních nehod, což je téměř totožné číslo, jako o rok dříve. Serveru Zlin.cz to sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš.

V roce 2017 evidovali policisté pouze o 13 nehod méně. Přesto má celkový počet dopravních nehod v kraji od roku 2010 stoupající tendenci.
Na komunikacích Zlínského kraje v uplynulém roce zemřelo 22 osob, což je v porovnání s rokem 2017 o 2 osoby méně. Významně poklesl i počet těžce zraněných. Oproti 167 osobám v roce 2017 utrpělo vloni při dopravních nehodách těžké poranění „jen“ 122 osob.

„Co se týká zavinění, tak bezmála tři tisíce nehod zavinili řidiči motorových vozidel a zemřelo při nich 20 osob. Zbylé dvě úmrtí na našich silnicích mají na svědomí řidiči nemotorových vozidel. Oproti roku 2017 se poměrně výrazně zvýšil počet nehod zaviněných zvěří. Vloni jsme jich zaevidovali 947, o rok dříve o 48 méně. Nejvíc nehod bylo zaviněno nesprávným způsobem jízdy. Takovýchto nehod bylo v roce 2018 celkem 2043 a zemřelo při nich šest osob,“ řekl Jaroš.

Druhou nejčastější příčinou nehod, navíc s nejtragičtějšími následky, byla nepřiměřená rychlost. Při těchto nehodách (stalo se jich 485) zemřelo 11 osob a dalších 25 bylo těžce zraněno.

Alkohol u viníka dopravní nehody policisté zjistili ve 260 případech, což je oproti předchozímu roku nárůst o 17 dopravních nehod. Celkem 177 viníků mělo v dechu více než 1,5 promile alkoholu.

„Nejvíce dopravních nehod se v roce 2018 stalo v pátek, a to 716. Zemřely při nich čtyři osoby. O něco méně nehod se stalo v pondělí (688 případů), ale právě tento den v týdnu byl nejtragičtější, neboť během loňských pondělků zemřelo šest osob. Naopak nejméně nehod (431 případů) a zároveň nejméně usmrcených (1 osoba) připadlo na neděle,“ uvedl jako zajímavost mluvčí.

Rok 2018 byl pro Zlínský kraj v porovnání s celorepublikovým negativním vývojem dopravní nehodovosti poměrně úspěšný, neboť se podařilo dosáhnout historicky nejnižších závažných následků dopravních nehod od vzniku samostatného Zlínského kraje.

Počet usmrcených osob se vloni dostal na historické minimum a již od roku 2015, kdy v kraji zemřelo 41 osob, neustále klesá. V počtu poklesu těžkých zranění se Zlínský kraj zařadil dokonce na první místo v rámci celé České republiky.

I přes tyto poměrně optimistické statistické výstupy se budou policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje nadále snažit, aby měly počty závažných dopravních nehod a jejich následků nadále klesající tendenci.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x