V Hostětíně se chystá vegetariánská zabijačka o sedmi chodech

HOSTĚTÍN - Neobvyklou zabijačku chystá na sobotu 19. ledna Centrum Veronica Hostětín. V obci na Slovácku budou moci lidé ochutnat zabijačkové pochoutky ve vegetariánském hávu, serveru Zlin.cz to sdělila Iveta Mahdalová z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

V bezmasém provedení budou například „tatarák“, prejt či škvarková pomazánka. Celá neobvyklá akce bude mít navíc benefiční podtext.

Oběd podávaný od 13.00 hodin zahrnuje sedm pečlivě sestavených chodů. Začíná se klasicky, jako na zabijačce – přípitkem domácí slivovicí či višňovkou. Potom již následují předkrmy – (ne)škvarková pomazánka s domácím kváskovým chlebem a vyladěný pohankový „tatarák“ s topinkou. Polévka je „falešná zabijačková“ – ale poctivá. Jako hlavní chod si budou moct lidé vychutnat labužnický prejt z fazolek adzuki jako závitek v zelném listu, jemné bramborovo-dýňové pyré, karamelizovanou pečenou červenou řepu. Chuťový zážitek doplní dezert – voňavé jablíčko v těstíčku, se skořicí a jogurtovým přelivem a fairtradová káva či bio jablečný mošt.

Až strávníkům jídlo tzv. „slehne“, začne druhá část programu s cimbálovou muzikou Koménka. Bude hrát k poslechu, ke zpěvu i k tanci až do 17. hodiny.

Akce je benefiční. Takže každého může těšit, že svojí účastí přispěje i na dobrou věc. Výtěžek bude věnován na budování nového zázemí pro ekologickou výuku dětí a handicapovaných v přírodní zahradě v Hostětíně. Drobný benefiční finanční příspěvek je (spolu s cimbálovkou a obědem) zahrnut již v ceně vstupného, které činí 650 Kč na osobu, ale kdo bude chtít, můžete jej i navýšit.

„Z původní recese se vyvinula akce, která má docela hluboký smysl,“ řekla Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica. „Jednak propagujeme vegetariánství jako zdravý životní styl a jako směr, kterým bychom se měli ubírat, pokud chceme reagovat na změnu klimatu. Nadměrný chov dobytka k ní totiž velmi přispívá. A za druhé se jedná o akci, která bude mít konkrétní výstup – nejen zábavu a potěšení účastníků, ale také umožní vybudovat nový prostor v přírodní zahradě, kde se mohou děti i dospělí učit i relaxovat,“ dodala Křiváková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x