VZPOMÍNKY NA ZLÍN: 115. výročí narození MUDr. Vladislava Krále, zakladatele zlínské porodnice

ZLÍN - MUDr. Vladimír Král se narodil 16. ledna 1904 v Praze. Do Zlína ho přivedl MUDr. Bohuslav Albert, první ředitel Baťovy nemocnice ve Zlíně, aby mu svěřil založení, chod a primariát porodnicko-gynekologického oddělení, v jehož čele pak stál úctyhodných 35 let.

V době, kdy na celé Moravě existovaly pouze tři gynekologie (v Ostravě, Olomouci a v Brně), přišel z Ostravy do Zlína žák Doc. MUDr. Františka Pachnera, MUDr. Vladimír Král, aby zde založil, organizačně a odborně zaštítil gynekologické oddělení, které bylo vystavěno na „zelené louce“ v roce 1935.

Zlín patřil na počátku 20. století k městům s největším porodním růstem počtu obyvatel – počet obyvatel města se od roku 1923 do roku 1938 zosminásobil z 5 825 na 43 400 lidí! Prudký nárůst porodnosti tak ve Zlíně vedl v roce 1940 k otevření vlastní porodnice, o jejíž vybudování se MUDr. Král rovněž zasadil. Podobu budově „staré“ porodnice dal, stejně jako ostatním budovám původní Baťovy nemocnice, architekt František Lydie Gahura.

MUDr. Vladimír Král péči o ženu a dítě pojímal od začátku moderně a komplexně. Založil ve Zlíně školu porodních asistentek, vychoval řadu schopných lékařů, organizoval mezikrajské odborné semináře, působil jako krajský specialista. Byl vynikající operatér a porodník. Zemřel 15. října 1978.

Zdroj: https://www.kntb.cz

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x