Nehody na Zlínsku si loni vyžádaly méně zraněných

ZLÍN - V loňském roce řešili policisté na Zlínsku 1 473 dopravních nehod, což je o 61 méně než v roce 2017. Ubylo při nich těžce i lehce zraněných osob, méně bylo také srážek se zvěří, naopak dopravních nehod s řidičem pod vlivem alkoholu neubývá, serveru Zlin.cz to sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Při dopravních nehodách na Zlínsku bylo v loňském roce usmrceno sedm lidí, což je o jednoho člověka více než předloni, těžce zraněno bylo 52 osob (předloni 74), s lehkým zraněním vyvázlo z dopravních nehod 426 lidí (předloni 454). Z čísel vyplývá, že zejména těžce zraněných v porovnání s předchozím rokem výrazně ubylo.

Nejčastěji dochází k dopravním nehodám v pátek (249) a v pondělí (245), nejméně jich je tradičně v neděli (126). Pondělí je také nejtragičtějším dnem, v tento den zemřeli na silnicích na Zlínsku tři lidé.

Jednoznačně nejvíce nehod se odehrává v obci (962). Mimo obec je počet dopravních nehod téměř poloviční (511).

Policisté evidují také osm dopravních nehod, k nimž došlo na železničním přejezdu (stejně jako předloni). Naštěstí se obdobně jako v roce 2017 obešly bez úmrtí jejich účastníků. Jeden z jejich aktérů byl zraněn těžce, tři potom lehce. „Oproti roku 2017, kdy byly těžce zraněny tři osoby, a lehké zranění utrpělo osm lidí, jsou loňské výsledky příznivější,“ konstatovala Kozumplíková.

Alkohol sehrál v roce 2018 i v roce předchozím svou roli u 80 nehod, z toho u 50 nehod nadýchal viník více než 1,5 promile, což je alarmující. Odvaha řidiče usednout za volant je tedy podle policistů přímo úměrná množství vypitého alkoholu.

„Kladně vnímáme úbytek srážek s chodci, k nimž policisté vyjížděli celkem 64krát, což je o 13 případů méně než v roce 2017. Dva ze sražených dospělých chodců už se domů nevrátili, což je o jedno úmrtí méně než v roce 2017, devět chodců utrpělo těžké a 52 chodců lehké zranění. Vyšetřování těchto dopravních nehod ukázalo, že pouze 11 chodců (z toho tři děti) bylo viníky těchto nehod, což je o 12 (respektive sedm) méně, než ukazují čísla z roku přechozího,“ dodala Kozumplíková.

Srážkou s lesní zvěří, případně s domácími zvířaty, se policisté zabývali v 328 případech, tady činí úbytek oproti roku předloňskému 36 případů.

Krajskou statistiku dopravních nehod zveřejnil server Zlin.cz v sobotu 12. ledna.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x