Zlínský útulek se loni postaral o 374 psů a 275 koček

ZLÍN – Útulek pro zvířata v nouzi ve Zlíně na Vršavě se loni stal útočištěm pro 374 opuštěných psů a 275 koček. Zhruba polovina se po pár dnech vrátila k majitelům, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Nový domov našlo 173 psů. „Měli to štěstí a dostali druhou šanci v podobě starostlivé rodiny. Ve srovnání s předešlými roky je tento počet přibližně stejný,“ řekla za provozovatele zařízení Eva Poiselová.

Počet 275 nalezených koček je ve srovnání s předešlými roky o něco nižší. Existují ale také další organizace pro toulavé kočky. „Svůj vliv má také to, že se snažíme kočky kastrovat. Tato aktivita je finančně podporovaná ze strany města prostřednictvím dotace Ekofond,“ informovala Poiselová.

Město financuje prostřednictvím dotace i kastrace u starších fenek a psů. „V roce 2018 byla provedena u 14 fenek a devíti psů. Radnice také podporuje čipování psů. Minulý rok bylo tímto způsobem označeno 123 psů. Zájmem je čipovat hlavně mladé psy a psy do věku 8 let. Čip pomůže mnohým psům najít cestu zpět ke svému majiteli či chovateli,“ popsal Dvořák.

Rok 2018 přinesl větší zájem o hotelové služby, které útulek provozuje. Využilo je 101 majitelů zvířat, což je nejvyšší počet od počátku doby provozu zařízení. I loni pokračovala spolupráce útulku s městským magazínem, na jehož stránkách jsou fotografie a charakteristiky psů vhodných k předání do nových rodin. „Loni jsme představili 36 pejsků, z nichž 21 našlo nový domov,“ uvedl Dvořák.

Zřizovatelem útulku pro zvířata v nouzi je město Zlín, které každoročně přispívá na jeho provoz částkou asi 2,5 milionu korun. „Tyto peníze jsou určené na provoz zařízení, tedy například na mzdy ošetřovatelů, energie, vodu, zajištění veterinárního ošetření, krmení a případné opravy,“ upřesnil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetencí patří životní prostředí ve Zlíně. Kapacita zařízení je 80 psů a 40 koček.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x