Nadační fond Malé Mimi nabízí nově poradenství rodičům předčasně narozených dětí

ZLÍN - Už dva roky mohou maminky předčasně narozených dětí využívat speciální pokoje ve zlínské porodnici vybudované díky úspěšnému projektu Malé mimi. Záměrem stejnojmenného nadačního fondu je však i další pomoc a podpora rodičů nedonošených dětí nejen ve Zlínském kraji, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí projektu Kateřina Martykánová.

K tomuto účelu slouží i nový web www.malemimi.cz, prostřednictvím kterého nyní mohou aktivněji komunikovat s pediatry, neonatology, dětskými neurology a dalšími zkušenými odborníky.

„Kromě vybudování pokojů pro individualizovanou péči bylo od počátku naší snahou vytvořit pro rodiče speciální komunikační prostředí, kde si mohou vyměňovat informace, diskutovat nebo požádat o radu odborníky,“ řekl iniciátor projektu Martin Gazda a dodal: „Koncem roku jsme proto spustili novou verzi, kde návštěvnici webu mohou jednoduše oslovit renomované lékaře se svými problémy.“

V nové on – line poradně jsou tak k dispozici lékaři z různých medicínských oborů, tak aby rodiče měli zajištěnou podporu i po odchodu z porodnice. „Dotazovat se tak mohou na vše, co souvisí s péčí o novorozence, nejen v době pobytu na oddělení, ale také na to, co trápí maminky i po propuštění do domácí péče,“ vysvětlil primář novorozeneckého oddělení Perinatologického centra Jozef Macko, který je jedním z odborníků, na něž se na webu mohou tazatelé obracet. „Do poradny přispívají zkušení lékaři s mnohaletou praxí, odborníci v oborech dětského lékařství, neonatologie, neurologie, vývojové rehabilitace, logopedie, vývojové psychologie, očního lékařství, tedy skupina odborníků, která  by měla být schopna reagovat v zásadě na jakýkoli dotaz či problém,“ doplňuje primář.

Činnost fondu Malé mimi je od počátku financována především z příspěvků jednotlivců i firem. Koncem roku jej úctyhodnou částkou 83 700 korun podpořila i firma Martina Gazdy, zlínská produkční společnost IS Produkce, která na vánočním večírku uspořádala pro zaměstnance benefiční aukci pro Malé mimi a umožnila tak podpořit tak dobrou věc.

„Vybrané finanční prostředky poslouží na rekonstrukci dalších prostor ve zlínské porodnici KNTB, která bude sloužit jako místnost pro laktační poradnu pro maminky, které potřebují pomoci s kojením, jednak jako edukační místnost pro rodiče předčasně narozených dětí,“ uvádí primář Macko.

Nadační fond připravuje na podzim 2019 ve spolupráci s psychologem, neurologem a vývojovým specialistou natáčení edukačních videí, které budou součástí nového edukačního programu pro rodiče nedonošených dětí. „Cílem je vytvořit komplexní výukový program, který zahrne většinu problematiky péče o předčasně narozené dítě,“ uvedl Martin Gazda a doplnil: „Půjde nejen o teoretické povídání, ale o praktické ukázky, ve kterých chceme ukazovat veškeré aspekty péče  o předčasně narozené dítě.“

Podpořit výrobu spotů i další činnost nadačního fondu může veřejnost prostřednictvím transparentního účtu na webu www.malemimi.cz

Jak celý projekt vznikl? Nápad se zrodil v lednu roku 2015. Přípravné práce začaly v dubnu 2015. Zahrnovaly tvorbu komunitního webu www.malemimi.cz s možností zasílání příspěvků a přípravu reklamní kampaně, V říjnu 2015 byl projekt a sbírka oficiálně odstartována. V průběhu období 1 roku, kdy kampaň probíhala, se podařilo nashromáždit celkem sedm milionů korun v hotovosti a zhruba milion korun formou věcných darů od firem i jednotlivců.

V lednu 2017 byly slavnostně otevřeny pokoje, jejichž kapacita je od té doby plně využita. Je o pokoje permanentně mezi maminkami velký zájem, jistě bychom potřebovali takových prostor více, pokoje jsou trvale obsazeny ok okamžiku svého otevření.

V roce 2018 byl založen stejnojmenný fond, jehož snahou je podporovat další rozvoj individualizované péče o předčasně narozené děti. Ať už rekonstrukcí dalších pokojů, přispíváním na provoz vybudovaných pokojů, nebo dalším rozvojem komunikačního fóra a poradny na našem webu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x