Ze dvou vodních nádrží v kraji se budou odstraňovat sedimenty

ZLÍNSKÝ KRAJ - Povodí Moravy, s. p. připravuje projekty, v rámci kterých vytěží sedimenty z vodních nádrží Ludkovice a Bojkovice ve Zlínském kraji. Odstranění sedimentů obnoví zásobní prostory obou nádrží a povede ke zlepšení kvality vody, uvedl pro server Zlin.cz mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V současnosti hledá správce nádrží pozemky, kam sedimenty uloží, informoval Chmelař.

„V současné době máme zpracovanou studii, v rámci které jsme zaměřili množství sedimentů ve vodních dílech Bojkovice a Ludkovice. Celkově se jedná asi o 140 000 m3 sedimentů, které mají negativní vliv na kvalitu vody a současně snižují zásobní prostor v obou nádržích. Protože se jedná o vodárenské vodní nádrže, je pro nás, obzvlášť nyní v období klimatické změny, kvalita vody a její množství zcela zásadní,“ popsal důvody, proč je potřeba nádrže vyčistit, generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Provedené rozbory dokazují, že sedimenty z obou vodních děl splňují legislativní podmínky pro uložení sedimentů z nádrží formou terénní úpravy nebo pro uložení na zemědělský půdní fond. Aby mohly být obě nádrže vyčištěné, hledá v okolí nádrží Povodí Moravy, s. p. pozemky, na kterých by bylo možné materiál uložit a využít. „Jakmile se nám podaří pozemky pro uložení sedimentu najít a zajistit všechna potřebná povolení, zpracujeme projektovou dokumentaci pro výběr zhotovitele. Investiční náklady u obou akcí se budou pohybovat v řádu desítek milionů korun,“ přiblížil Gargulák. V případě rychlého nalezení vhodných pozemků pro uložení materiálu by projektová dokumentace mohla být zpracována do konce roku 2019.

Společně s odstraněním sedimentů chce povodí zamezit opětovnému zanášení nádrží. Dosáhnout by toho správce toku chtěl vybudováním sedimentační přednádrže a opevněním břehů. Samotné práce by tak mohly začít na podzim 2020 a trvat přibližně jeden rok.

Při zpracovávání dalších stupňů projektové dokumentace je třeba nalézt vhodné plochy v okolí obou nádrží pro uložení cca 70 tisíc metrů krychlových sedimentu z každé nádrže. „Podle provedených rozborů sedimenty splňují legislativní parametry pro uložení na povrchu terénu formou terénní úpravy i pro uložení na zemědělský půdní fond. Pokud víte o vhodných pozemcích nebo máte alespoň nějaký tip na místo pro uložení velkého objemu sedimentů, prosím kontaktujte projektového manažera akce na telefonním čísle 601 235 683 nebo emailem krupica@pmo.cz, obrátil se na veřejnost Chmelař. Povodí Moravy je podle jeho slov připraveno pozemky pro uložení sedimentů i nakoupit.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x