Afrika v Kroměříži. Díky unikátní sbírce novin Miroslava Karáska

KROMĚŘÍŽ - Nevšední možnost procestovat během pár desítek minut celou Afriku nabízí kroměřížský Dům kultury. Respektive zdejší výstava novin z šedesáti zemí celého kontinentu. Vše je dílem sběratele a také novináře Miroslava Karáska.

Když před nějakými sedmadvaceti lety začínal shromažďovat první výtisky novin zpoza našich hranic, nemohl tušit, kam až dospěje. Africká část sbírky je totiž jen částí opravdu úžasného souboru novin bez nadsázky z celého světa. Karásek ji chrání jako oko v hlavě a třebaže nepatří k lidem postiženým pýchou, v tomto případě je přinejmenším hrdost na více než čtvrtstoletí úsilí naprosto na místě.

„Za oněch 27 let jsem získal ze 193 zemí registrovaných Organizací spojených národů zástupce tiskovin ze 189 zemí,“ udivuje sedmašedesátiletý sběratel.

Ale pozor, sbírka je ještě podstatně širší.

„Jsou v ní mimo řekněme oficiální, zavedené a existující státy také nezávislé země s omezeným uznáním, dále ty s vysokým stupněm autonomie i svrchovaných nestátních subjektů, jako je například bulletin mnišského státu Athos,“ vypočítává majitel.

K dnešnímu dni se stále aktivní sbírka zastavila na čísle 278. Věřím, že to není číslo konečně, stále se o to snažím, forem získávání je samozřejmě více.

Celá kolekce byla oceněna jako Pozoruhodná sbírka už v roce 2006, o tři roky později byla uznána jako český rekord a zapsána do České knihy rekordů. Řada dalších uznání dokládá, že jde o sbírku světové úrovně.

V kroměřížském Domě kultury se procházka Afrikou koná až do poloviny února. Zajímavý je každičký výtisk exotických novin, zaujmou třeba marocké noviny psané berberským jazykem, nebo etiopský list v amharštině.

Na Noviny z pěti kontinentů můžete nahlédnout i zde.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x