Kroměřížská záchytná stanice loni přijala přes 1500 klientů

KROMĚŘÍŽ – Přes 1500 klientů loni přijala Protialkoholní a protitoxikomanská záchytná stanice Kroměřížské nemocnice. Je to meziroční nárůst skoro o deset procent, rekordmanem je muž s 27 pobyty za rok, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Loni stanice přijala 1517 klientů, předloni to bylo 1389 lidí. „Mezi klienty nadále převládají muži, kterých bylo pětkrát více než žen. Byli tam rovněž tři mladiství. Nejvíce práce bylo v lednu, kdy bylo 150 klientů. Nejméně naopak v únoru, kdy se přijalo 97 lidí,“ informoval Havrlant.

Rekordmanem za loňský rok byl muž, který se v péči ocitl ve 27 případech. Největším rekordmanem je ale muž, který tam byl od roku 2007 už 108 krát. „Setkáváme se i s tím, že klienta propustíme, ale za dvě hodiny ho tady máme zpátky. Často jde o bezdomovce, klienty s psychickými problémy nebo lidi, kteří se ocitli ve složité životní situaci, kterou bohužel řeší alkoholem,“ řekl vedoucí lékař záchytné stanice Martin Kuhn.

Podle něj jsou klienti různí. „Někteří jsou agresivní, ničí vybavení a dokážou hodiny křičet. Jiní si zpívají, další pláčou a litují se, nebo jen tiše čekají do doby, než vystřízliví a my je můžeme propustit,“ popsal Kuhn.

Náklady na péči byla ochotná zaplatit jen třetina lidí. „Celková částka, kterou klienti dluží na poplatcích, tak vzrostla o 1,3 milionu korun. Opakuje se tedy trend z předchozích let. Neuhrazené pohledávky nyní přesahují 36,6 milionu korun,“ uvedl Havrlant.

Kroměřížská záchytná stanice může najednou přijmout maximálně sedm lidí. Podle Kuhna se někdy kapacita za den naplní i dvakrát. Zařízení je jediné svého typu ve Zlínském kraji, péči poskytuje i klientům z okolních regionů. Někdy jsou to i pacienti Psychiatrické nemocnice Kroměříž, kteří ale mohou nastoupit až po vystřízlivění na záchytné stanici.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x