Památník Tomáše Bati ve Zlíně bude od února do dubna otevřený v sobotu a středu

ZLÍN – Pravidelnou otevírací dobu bude mít od 2. února do konce dubna Památník Tomáše Bati ve Zlíně. Přístupný bude v sobotu odpoledne a ve středu dopoledne i odpoledne, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

V sobotu budou prohlídky od 14.00 do 18.00 a ve středu od 10.00 do 12.00 nebo od 13.00 do 17.00. Prohlídky budou každou hodinu. „Tento režim bude platit do konce dubna. Pokud by byl ale zájem veřejnosti větší, zvážíme rozšíření počtu dnů, kdy by bylo možné památník navštívit,“ sdělil náměstek primátora Miroslav Adámek, do jehož kompetencí patří kultura.

Základní vstupné bude 40 korun, snížené polovinu. „Mimo otevírací dny je možné si prohlídku pro skupiny či jednotlivce předem objednat, je však nutné počítat s padesátiprocentním příplatkem,“ upozornil Dvořák. Vstupenky bude možné zakoupit v infopointu, který se nachází v nedaleké budově gymnázia.

Koncem dubna bude objekt na dva týdny uzavřený „Důvodem je položení lité dlažby na ploše u zadního vchodu do památníku a drobné opravy,“ vysvětila vedoucí památníku Jana Válková. O časové výluce bude informovat městský web a stránky památníku.

V budově se objeví i replika letadla Junkers F13, v němž zahynul Tomáš Baťa, zakladatel obuvnického impéria. „V současné době se vyrábí. Stroj bude postavený v měřítku 1:1. Oproti originálu bude replika jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry. V objektu se objeví do 1. května, na tento den je naplánováno slavnostní otevření Památníku Tomáše Bati,“ informoval Dvořák. Od tohoto data se rozšíří provozní doba a změní se výše vstupného.

Náklady na obnovu Památníku Tomáše Bati přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z ministerstva kultury. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali kolem 600 tisíc korun. „Kolaudace památníku se uskutečnila 13. prosince minulého roku,“ doplnila Eva Husáková, vedoucí odboru kultury a památkové péče magistrátu. „Obnově Památníku Tomáše Bati předcházela mnohaletá diskuse architektů, urbanistů, památkářů a představitelů města, neboť je svým významem srovnáván s takovými funkcionalistickými skvosty, jakými jsou brněnská vila Tugendhat nebo pražská Müllerova vila,“ uzavřel Dvořák.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x