Předčasně narozeným dětem pomáhá ve Zlíně sběrna mateřského mléka

ZLÍN - Na Novorozeneckém oddělení Krajské nemocnice T. Bati funguje již několik let tzv. sběrna mateřského mléka. Maminky, které mají po porodu přebytek mléka, ho mohou po předchozím negativním bakteriologickém vyšetření nabídnout buď zdarma či za úplatu k dalšímu použití. Vše má ale velmi přísná pravidla a kritéria, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Zlínská nemocnice je jediná v kraji, která sběrnu provozuje. Možností uchovávání i použití mateřského mléka je hned několik. „Pokud ho maminka uchovává pro své vlastní dítě, musí se mléko spotřebovat do 24 hodin a být v lednici. Využívají-li mléko jiné děti, musí proběhnout pasterizací a pak v lednici vydrží 48 hodin. Můžeme ho také zamrazit, v takovém případě vydrží tři měsíce a po rozmražení se musí spotřebovat do 24 hodin,“ vysvětlila vrchní sestra Novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Simona Vyoralová.

Dárkyní mateřského mléka má zlínská porodnice většinou dostatek. Za výkup nabízí symbolických 70 korun za litr, maminky ale převážně darují mateřské mléko zdarma. Na novorozeneckém oddělení pak mléko zase zdarma dostanou především předčasně narozené děti. „Mamince, která porodí předčasně, trvá, než se nastartuje dostatečná tvorba jejího vlastního mléka. A tak přichází na řadu mléko od dárkyň,“ uvedla zástupkyně primáře Novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Barbara Tesařová a dodala, že časem pak většinou matky takových dětí přecházejí na vlastní kojení.

Darované mléko lékaři velmi pečlivě kontrolují. Pokud má například dárkyně zdravotní omezení a bere léky, nebo je silná kuřačka, nemůže mateřské mléko darovat. Samozřejmostí je absence matek závislých na návykových látkách. Mléko mohou ženy darovat pouze do šesti měsíců od porodu.

V roce 2018 darovaly ženy, které již opustily zlínskou nemocnici a měly přebytek mateřského mléka, celkem 190 litrů. Rekordmankou byla maminka dvojčátek, která za půl roku porodnici „věnovala“ 149,5 litru.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x