V Alternativě budou k vidění obrazy Jana Kobzáně

ZLÍN – Letos uplyne 60 let od úmrtí valašského malíře, grafika, spisovatele a také tvůrce prvního baťovského loga Jana Kobzáně. Jeho rozsáhlé dílo připomene výstava Obrazy malíře Jana Kobzáně, kterou od 5. do 28. února hostí zlínský kulturní institut Alternativa, informovala server Zlin.cz Irena Orságová ze zlínského magistrátu.

Vystavovaná díla vybral a k sestavení poutavé expozice poskytl kurátor Marek Kalinec.

„Jsem rád, že se nám podařila výstava zrealizovat právě ve Zlíně, kde Jan Kobzáň určitou část svého života žil a pracoval, a také patřil k výrazným osobnostem zlínského předválečného kulturního dění. Dokonce jeho žena pochází z Mladcové. Navíc, speciálně pro tuto výstavu se nám podařilo zajistit i některé obrazy, které budou pro veřejnost vystaveny vůbec poprvé,“ uvedl Marek Kalinec.

Jan Kobzáň se narodil v Liptále, do chudé rodiny těžce pracujících pasekářů a dřevařů. Láska k rodnému valašskému kraji předávaná rodiči, spolu s dramatickými příběhy tvrdého valašského života, které jako chlapec slýchal, poskytla základ jeho budoucí tvorby umělce.

Životní směr mu však definitivně určilo až setkání s Tomášem Baťou, který v něm rozpoznal talent a poslal ho studovat na Umělecko průmyslovou školu do Prahy. Po návratu z Prahy Jan Kobzáň pracoval v reklamním oddělení firmy Baťa, ale časem se vydal na samostatnou umělecko dráhu a věnoval se práci výtvarníka a ilustrátora. S firmou ale léta externě spolupracoval a do její historie se dokonce zapsal jako tvůrce loga Baťa, které se v téměř nezměněné podobě užívá dodnes.

K nejoblíbenějším tématům, které Jan Kobzáň výtvarně zvěčňoval patřily krásy Valašska s jeho zbojníky a historická témata – především pak lidový odboj a folklor. Právě výjevy ze života na Valašsku dominují i převážné většině obrazů na únorové výstavě v Alternativě.

Jan Kobzáň byl rovněž významným regionálním spisovatelem a sběratelem valašského folklóru, pověstí a pohádek. Mezi jeho nejobdivuhodnější literární dílo patří knihy O zbojníkoch a pokladoch z Moravského Valašska, U počátku vod a Zbojnický testament. Živě se zajímal o národopis, začal vytvářet dokumentární studie mizejících tradic. Cenné jsou především krojové, etnografické a typologické studie. Významné místo v jeho tvůrčí činnosti zaujímaly sgrafity, dochované na veřejných budovách a obytných domech zejména na Valašsku.

Vernisáž výstavy se koná 5. února v 17 hodin. O hudební vystoupení se postará vnučka Jana Kobzáně cimbalistka Bronislava Dočkalová. Svoji účast na zahájení výstavy přislíbila i umělcova dcera Jana Dočkalová-Kobzáňová, která je rovněž malířkou.

 

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x