Co je nového v krajském zdravotnictví se lidé dočtou v novém magazínu Okno do kraje

ZLÍN – V těchto dnech dostávají lidé v kraji do schránek únorové číslo krajského měsíčníku Okno do kraje, v němž najdou aktuální informace o práci krajské samosprávy, rozhovory se zajímavými osobnostmi i oblíbenou křížovku, sdělila serveru Zlin.cz pracovnice hejtmanství Helena Mráčková.

Čtenáři se například dozví, jak za poslední dva roky šly nahoru mzdy v Krajské nemocnici Tomáše Bati. „Zatímco průměrná mzda byla v roce 2016 u všeobecných sester, porodních asistentek a dětských sester 25 806 korun, tak v roce 2018 činila již 34 556 korun, což je nárůst o více jak třetinu,“ uvádí v časopisu Radomír Maráček, předseda představenstva krajských nemocnic. Hejtman Jiří Čunek zároveň vysvětluje, jak se vyvíjela zadluženost nemocnice a jak se daří tento dramatický dluh z minulosti postupně snižovat.

Magazín informuje o velkých a komplexních změnách, které kraj chystá v regionální autobusové i železniční dopravě – vyjadřuje se k nim náměstek pro dopravu Pavel Botek.

Únorové číslo je bohaté na rozhovory. V jednom z nich například konstatuje Jan Pijáček, krajský radní pro cestovní ruch, že některá turisticky atraktivní místa v regionu se již z hlediska návštěvnosti dostávají na kritickou hranici, kdy je nutné promýšlet strategii jejich trvalé udržitelnosti.

Primář pediatrie v kroměřížské nemocnici Róbert Jeník upozorňuje na nárůst počtu diagnóz, které dříve u dětí nebývaly tak časté, například nemoci srdce. Zároveň se vyjadřuje i k odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové Radou Zlínského kraje. „Podle mě je to plně v kompetenci valné hromady nemocnice, a pokud ta uzná, že je potřeba někoho vyměnit z různých důvodů, které já neznám a nebudu se jimi zabývat, tak je to výsostné právo a kompetence valné hromady. Mediální povyk, který kolem toho nastal, není na místě,“ říká primář Róbert Jeník v rozhovoru Heleny Mráčkové. Lékař také rodičům radí, co dělat, chtějí-li mít zdravé děti.

O tom, jak se změnily možnosti i služby v Krajské knihovně F. Bartoše po jejím přestěhování do zrenovovaných prostor bývalého továrního objektu ve Zlíně, o tom, co lidé čtou, i o tom, jak knihy člověku pomáhají ve složitých životních situacích, vypráví ředitelka Krajské knihovny F. Bartoše Zdeňka Friedlová.

Únorové vydání Okna také přináší několik tipů, jak s využitím zajímavé nabídky krajských muzeí prožít jarní prázdniny ve Zlínském kraji, které jsou stanoveny na termín 25. února až 1. března.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x