Kloubouky si připomněly stoleté výročí narození Ladislava Mňačka

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Na úterý 29. ledna 2019 připadá 100. výročí narození valašskoklobouckého rodáka, spisovatele a publicisty Ladislava Mňačka. Proslavil se jako zahraniční dopisovatel, později se vedle politických reportáží věnoval také psaní esejí, románů, povídek a novel, připomněla mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

K Mňačkovým nejvýznamnějším dílům patří autobiografický román Smrt si říká Engelchen z roku 1959. Město Valašské Klobouky si slavného rodáka připomene v rámci letošního Klobuckého kulturního léta.

Ladislav Mňačko se narodil 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách, v domě č. p. 50, který stál na Masarykově náměstí v místech dnešního kulturního domu. Jeho rodiči byli Julie Mňačková, rozená Kovalčíková, a František Mňačko. Otec byl povoláním papučář, posléze dostal místo poštmistra ve slovenském Martině, kam se rodina odstěhovala.

Mňačko se v dobách druhé světové války aktivně zapojil do partyzánského hnutí, kdy se připojil k ploštinské skupině. V době komunismu patřil k prominentním novinářům, později se však přidal na stranu odpůrců režimu. Od roku 1948 působil jako zahraniční dopisovatel v Palestině, následně vycestoval do Izraele, Číny, Mongolska, SSSR, Francie, Itálie, Rakouska, Vietnamu a dalších zemí, kde tvořil politické reportáže. V roce 1967 emigroval na několik měsíců do Izraele, později po srpnovém vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 odešel do Rakouska. Tvořil televizní scénáře i prózu. V roce 1989 se vrátil do Československa, kde ostře vystupoval proti rozdělení státu. Zemřel v roce 1994 v Bratislavě.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x