Pulčinským ledopádům letošní zima vysloveně přeje

FRANCOVA LHOTA - Pulčínské ledopády každoročně lákají turisty k návštěvě a nejinak je tomu i v současné době. Letošní zima navíc tomuto jedinečnému přírodnímu úkazu velmi přeje, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zdeněk Urbanovský.

Pulčínské skály jsou největším skalním městem moravské části Karpat. Jsou tvořeny skalními stěnami, kamenným mořem, sutěmi a pseudokrasovými jevy. V zimním období navíc nabízejí jedinečnou podívanou – v kaňonu Ancona se tvoří několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením.

Zbarvení ledopádů je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu. Ta zbarvuje ledopády do různých odstínů žluté, oranžové až hnědé barvy. Ledopády se tvoří v závislosti na počasí a svého vrcholu dosahují obvykle v únoru či na počátku března. Letošní mrazivá zima jejich tvorbě přispívá.

Nejsnáze jsou ledopády dostupné z osady Pulčín, která je součástí obce Francova Lhota. Do Pulčína vede přístupová komunikace, na kterou řidiči odbočí ze silnice I/57 na okraji Lidečka. V centru Pulčína je pro motoristy k dispozici veřejně přístupné (placené) parkoviště ležící nedaleko místního Turistického informačního centra s víkendovým provozem. „Odtud zájemce o ledopády nasměrují na cyklotrasu číslo 6117 značenou modrým pruhem. Ta vede na okraj lesa, kde stojí dřevěné turistické odpočívadlo. V lese trasa pokračuje necelých 500 metrů po směrových šipkách, které vedou k ledopádům. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi pět kilometrů,“ upřesnil Urbanovský.

Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci, což vyžaduje od návštěvníků ohleduplné chování. Je nutno dbát osobní bezpečnosti – pohyb v hornatém zimním terénu vyžaduje zejména pevné boty. Ledopády jsou každoročně přístupné jen od 1. ledna do 15. března.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x