Vlastníci nemovitých památek v Kloboukách mohou žádat o dotace na opravy

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Nemovité kulturní památky, které jsou situovány mimo památkové rezervace a zóny, mají opět příležitost k obnově. Ministerstvo kultury ČR vyhlásilo další ročník dotačního programu, kterým prostřednictvím obcí s rozšířenou působností rekonstrukce a zachování těchto památek podpoří, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Lenka Zvonková.

Pro správní oblast ORP Valašské Klobouky je vyčleněna částka 330 tisíc korun. Žádosti je možné podávat na odboru životního prostředí, oddělení školství a památkové péče do konce února.

„V minulém roce bylo skrze tento dotační program rozděleno 342 tisíc korun. Částku 287 tisíc korun obdržela Římskokatolická farnost Valašské Klobouky na čtvrtou etapu restaurování hlavního oltáře kaple sv. Cyrila a Metoděje a příspěvek 55 tisíc korun získalo město Brumov-Bylnice na dokončení restaurátorských prací na soše sv. Jana Nepomuckého,“ uvedla Anna Sáblíková, referentka oddělení školství a památkové péče.

Finanční prostředky jsou v letošním roce opět určeny na stavební obnovu a restaurování nemovitých kulturních památek a na opravy movitých památek, které jsou ovšem s uvedenými stavbami pevně spojeny, například oltáře nebo varhany v kostelech. Nelze uznat modernizaci objektů jako zateplování, rozvody topení, elektřiny, vody či kanalizace, nástavby a přístavby, kopie sochařských děl, režijní náklady a jiné.

„Podíl vlastníka na financování rekonstrukce musí činit nejméně 20 % z nákladů. Minimální výše poskytnutého příspěvku je pak 50 tisíc korun,“ doplnila Anna Sáblíková.

Formulář žádosti a další potřebné náležitosti jsou pro žadatele ke stažení na webu Ministerstva kultury ČR.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x