Uherskohradišťští strážníci chtějí získat dotace na nové kamery i asistenty prevence kriminality

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Městská policie Uherské Hradiště chce v letošním roce realizovat dva projekty prevence kriminality s účastí státního rozpočtu prostřednictvím dotace z Ministerstva vnitra. První z projektů se týká rozšíření městského kamerového dohlížecího systému o dva nové kamerové body, druhý by měl přinést možnost zaměstnávat dva asistenty prevence kriminality po dobu dalších tří let, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí města Jan Pášma.

První z nových kamer plánují strážníci umístit na boční část budovy č. p. 1243 v ulici Kollárova, kde sídlí Penzion-městské sociální centrum Uherské Hradiště. Kamerový bod bude monitorovat situaci v nově revitalizovaném okolí, zejména mezi Penzionem, domem č. p. 405 a Klubem kultury.

„Cílem umístění tohoto bodu je prevence před narušováním veřejného pořádku, páchaného především rušením nočního klidu v daném prostranství a blízkém okolí, které lze předpokládat z důvodu propojení prostoru s ulicí Hradební,“ uvedl velitel strážníků Vlastimil Pauřík. Podle něj je už vytipováno také umístění druhého z nových kamerových bodů, které bude v blízkosti hřbitova v Mařaticích. „Kamera umístěná na sloupu veřejného osvětlení bude z hlediska ochrany majetku monitorovat především místní hřbitov i dopravní situaci, hlavně v období Památky zesnulých. Ulice 1. máje bude monitorována jako příjezdová a odjezdová komunikace,“ upřesnil Pauřík.

Městská policie chce na projekt získat dotaci 270 tisíc korun, které tvoří 90 procent z celkových nákladů. Zbytek by doplatilo město Uherské Hradiště ze svého rozpočtu.

Městský kamerový a dohlížecí systém, který byl v roce 2016 digitalizován, aktuálně čítá celkem 33 kamerových bodů a je průběžně doplňován v závislosti na finančních možnostech města. „Rozhodně není tendence protkat město skrz naskrz kamerami, aby se člověk kamkoliv se hne, cítil pod dozorem. Každé nové místo pro kameru musí mít opravdu pádný důvod prevence před kriminalitou,“ sdělil starosta města Stanislav Blaha.

Projekt Asistent prevence kriminality přímo navazuje na stejnojmenný projekt z loňského roku. Asistenti prevence kriminality jsou „civilními“ zaměstnanci, zařazenými do městské policie. Primární náplní pracovní činnosti je dohled nad dodržováním veřejného pořádku na území města Uherské Hradiště formou hlídkové služby jak samostatně, tak i společně s hlídkami městské policie. Úkolem asistentů je v případě zjištění jakéhokoli protiprávního jednání informovat obecní policii a postupovat při řešení společně.

„Asistenty prevence kriminality máme u městské policie už asi tři roky a z hlediska prevence kriminality jsou jednoznačně přínosem. Mohou plnit úkoly, které ze zákona o obecní policii nejsou svěřeny výhradně strážníkům. Hlídají například bezpečnost dětí na přechodech pro chodce, dohlížejí na pořádek na veřejných prostranstvích, v parcích nebo na úřadech,“ sdělil starosta města Stanislav Blaha.

Městská policie Uherské Hradiště předloží žádost o dotaci na projekt Asistent prevence kriminality na léta 2019 až 2021. Celkové náklady dosahují 1,75 milionu korun, nicméně takřka 90 procent z této částky by měla pokrýt právě dotace.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x