Letošní Zlín Film Festival se ponese v cestovatelském duchu

ZLÍN - Letošní 59. ročník Zlín Film Festivalu se ponese v cestovatelském duchu a bude se vázat k letošním stým narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Základem vizuálu jsou opět hravé kresby opic výtvarníka Petra Nikla. Festival se letos uskuteční od 24. května do 1. června.

Hlavním tématem nadcházejícího ročníku festivalu je Objevuj a poznávej a váže se k letošním stým narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda. Proto ani ve vizuálu kromě opiček nechybí legendární vůz Tatra 87, kterým cestovatelé Hanzelka a Zikmund projeli svět.

Cestovatelská témata se budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční soutěže a sekce nazvané nově Festival classics se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma Objevuj a poznávej. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: Příroda, Lidé a Země,“ připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

Samotné významné životní jubileum Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959 – 64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti.

V návaznosti na téma Objevuj a poznávej nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali například český filmový producent, režisér, spisovatel a „filmař žraloků“ Steve Lichtag, etnolog a cestovatel Mnislav Atapana Zelený, dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.

Doprovodný program festivalu tradičně nabídne i zajímavou Film Industry sekci s odbornými přednáškami a workshopy, řadu divadelních představení, koncertů, výstav, interaktivních a benefičních programů a také sportovních a společenských akcí. „Diváci si letos po návštěvě kina mohou dopřát hudební zážitek v podání kapel Mirai, Mandrage, Inekafe, benefiční koncert Michala Davida pro Kapku naděje nebo třeba Industry party v kulisách továrního areálu,“ dodala ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude i dražba uměleckých filmových klapek. Letošní 22. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 12. března v Praze. Již počtvrté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton, jehož start je naplánován v sobotu 1. června na 16.00 hodin. Předcházet mu bude ve 14.00 hodin i oblíbený Festivalový ING rodinný běh na 1 400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x