V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně vzrostly mzdy

ZLÍN – Za poslední tři roky o víc než třetinu vzrostly mzdy v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Zatímco v roce 2016 byla u všeobecných sester, porodních asistentek a dětských sester průměrná mzda kolem 25 800 korun, loni činila 34 550 korun, řekl serveru Zlin.cz předseda představenstva krajských nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Mzda se podle Maráčka zvýšila o víc než třetinu. „V roce 2019 je v plánu navýšit mzdy o dalších šest procent,“ informoval Maráček. Současné vedení ale také musí řešit ztrátu, která se od roku 2006 v nemocnici navyšovala. „Bývalé vedení kraje muselo do nemocnice v letech 2006 až 2017 vložit skoro půl miliardy korun, aby nemocnice nešla do konkurzu,“ připomněla mluvčí kraje Adéla Kousalová.

Přesto se hospodaření za bývalého vedení nemocnice nezlepšilo. „Ještě v prvním čtvrtletí roku 2017 byl vnitřní dluh nemocnice 415 milionů korun a 380 milionů dlužila na fakturách, které splácela až po 200 dnech. I proto musela nakupovat léky v průměru o 20 procent dráž než dnes,“ upozornil hejtman Jiří Čunek.

Podle něj nebyla nemocnice schopná dostatečně krýt závazky a tvořit si prostředky pro rozvoj. „Dostala se do situace, kdy část léků farmaceutické společnosti posílaly pouze na dobírku a firmy se odmítaly účastnit veřejných zakázek,“ zdůraznil Čunek.

S nástupem nového vedení nemocnice v roce 2017 se hospodaření zlepšilo. „Nemocnice dosáhla historicky nejvyššího zisku za dané účetní období, a to ve výši téměř 17 milionů korun. Stejný trend pokračoval i v roce 2018, kdy k poslednímu listopadu byl zisk 58 milionů korun, a tyto prostředky byly použity pro snížení dluhu z minulosti,“ poznamenala Kousalová.

Ztráta se snižuje. „Díky změně v řízení nemocnic tak dochází k postupnému snižování dříve vytvořené ztráty, ale dost velká ´sekera´ nám pořád zůstává. I přesto jsme zaměstnancům navýšili mzdy a v průběhu roku 2018 vyplatili prémie v součtu 15 milionů korun, k listopadové výplatě dostali poukázky do nemocniční lékárny v hodnotě 2000 korun a v prosincové výplatě vánoční prémii 10 000 korun, což v součtu tvořilo celkem 28 milionů korun,“ vyjmenoval Čunek.

Princip personální strategie nového vedení vychází ze snahy cíleně odměňovat ty zdravotní sestry, které pracují kvalitně a s vysokým nasazením. „Nechceme plošně navyšovat mzdy všem, nejprve potřebujeme vyrovnat disproporce v platovém odměňování, které vznikly v minulosti na základě spíše osobních vazeb než pracovních výkonů,“ uzavřel Maráček.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x