Luděk Čajka – 14. února 1990 odešla legenda českého hokeje

ZLÍN - Právě před 29 lety dorazila z Košic do Zlína zdrcující zpráva: Hokejový obránce Luděk Čajka v 1.30 podlehl následkům vážných zranění. Tatínkovi pětileté dcerky bylo tehdy pouhých 26 let.

Doslova pár minut před koncem zápasu VSŽ Košice – SK Zlín, který se hrál 5. ledna 1990 na Slovensku, nešťastně ztratil rovnováhu a narazil hlavou na mantinel, když se snažil dojet puk v souboji s košickým hráčem. Po nárazu zůstal bezvládně ležet a před zraky vyděšených spoluhráčů i diváků začal několikatýdenní boj o jeho život. Diagnóza byla však krutá, první krční obratel prasklý, druhý roztříštěný, poškozená mícha a ochrnutí končetin, navíc hluboké bezvědomí. Po 40 dnech Luděk Čajka svůj poslední zápas prohrál.   

Obrovská tragédie pro rodinu, velká ztráta pro český hokej. Památku Luďka Čajky přišli v den jeho pohřbu před zlínský stadion uctít tisíce fanoušků z celé republiky, spoluhráči i hokejisté z jiných klubů, nechyběli ani reprezentační trenéři. Jeho rakev, vystavená u vstupu do arény, byla obklopená květinami. Na počest výjimečného sportovce byl pojmenován Zimní stadion Luďka Čajky ve Zlíně. U stropu haly navíc dodnes visí jeho dres, dres s osudným číslem 26.   

Znamenitý hokejový obránce Luděk Čajka se narodil 3. listopadu 1963 v Českém Těšíně, do TJ Gottwaldov nastoupil už jako junior, v dresu klubu pak strávil většinu své sportovní kariéry. Během vojenské prezenční služby na dva roky oblékl dres Dukly Jihlava, odkud pronikl do reprezentace. V hokejové lize odehrál 297 zápasů a vsítil 33 gólů, v reprezentaci pak nastoupil k 58 utkáním a dal 3 góly. Roku 1987 pomohl Československu k bronzu na mistrovství světa ve Vídni. Na 115. místě byl v 1987 draftován klubem New New York Rangers, po revoluci se mu tak otevíraly cesty do NHL. V roce 2017 byl Luděk Čajka uveden in memoriam do Síně slávy českého hokeje.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x