Multifunkční pánev ušetří vizovické škole peníze

VIZOVICE - Kuchařky v jídelně ZŠ Vizovice mají nového všestranného pomocníka. Jde o multifunkční pánev za půl milionu korun, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Gabriela Netopilová Sluštíková.

Multifunkční pánev funguje jako počítač – stiskem jediného tlačítka na dotykové obrazovce sama například napustí požadované množství vody, dalším stiskem se naklopí a vodu či tuk vypustí pryč. Doteď kuchařky musely nosit desítky litrů vody samy. V pánvi mohou vařit, dusit, smažit i péct. Jídlo je navíc hotové za rekordně krátkou dobu při daleko nižší spotřebě elektrické energie.

„Práce ve školní kuchyni je náročná. Denně máme 550 strávníků. Nová pánev je pro nás neuvěřitelným pomocníkem. Snadno v ní připravíte základy omáček, stejně jako svíčkovou či smažený květák. Maso navíc neztrácí hmotnost, není vysušené,“ vyjmenovala výhody vedoucí školní jídelny Aranka Máčalíková.

Přístroj může denně ušetřit až dvě hodiny cenného pracovního času a bez nutnosti kontroly připraví pokrmy na velmi vysoké úrovni. Disponuje totiž vestavěným inteligentním řídícím systémem, rozehříváním na 200 °C v rekordním čase a mimořádným až o 40 procent vyšším výkonem vaření. Minimální je také doba čištění. Nic se totiž nepřipálí ani nepřekypuje. Pánev lze navíc naprogramovat i na noční vaření. To ale ve vizovické školní kuchyni ještě nezkoušeli.

„Velmi snadno v ní cokoliv rychle dovaříte. Když třeba v poledne zjistíme, že nám chybí například těstoviny pro ještě 50 strávníků, tak od zapnutí pánve na dovaření těstovin do možnosti vydávání hotového pokrmu uběhne pouhých dvacet minut,“ poznamenala Aranka Máčalíková.

Nový všestranný pomocník tak jen dokresluje vysokou kvalitu přípravy školního stravovaní ve Vizovicích. Jídelna totiž nepoužívá polotovary, kuchařky vše připravují z čerstvých surovin, které odebírají od českých výrobců a stálých dodavatelů. Navíc se snaží i při zdravém stravování myslet na chuťové buňky školáků. V anketě o nejoblíbenější jídlo ve školní jídelně ZŠ Vizovice obsadila první místo pizza, druhé pak špagety a na třetí příčce skončily knedlíky plněné uzeným masem. Z průzkumu ale také vyplynulo, že dětem chybí třeba smažený sýr či sýrová omáčka. „Oba pokrmy jsme nakonec do jídelníčku zařadili. Sýr kupujeme v té nejvyšší kvalitě, speciálně upravovaný pro přípravu v jídelnách. O sýrové omáčce jsme si mysleli, že je příliš sytá, že dětem nebude chutnat. Spletli jsme se,“ doplnila vedoucí školní jídelny.

Školní jídelna Vizovice zajišťuje stravování žáků, současných i bývalých zaměstnanců v důchodu. Kapacita kuchyně nedovoluje přijmout další strávníky. Denně tady kuchařky vaří jeden druh jídla, rozšíření nabídky na dvě jídla denně není bohužel možné. Hygiena vyhodnotila školní kuchyni v poměru počtu vařených jídel ke kapacitě jídelny a výdejových prostor jako nedostačující a k vaření víc druhů jídel nevhodnou. Tento handicap se kuchařky snaží denně vynahrazovat sestavou jídelníčku tak, aby nebyl jen zdravý a vyvážený, ale také bohatý o jídla, která mají děti rády.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x