Kroměříž se chystá na masopustní veselí

KROMĚŘÍŽ - Masopustní veselí ovládne v sobotu 2. března Kroměříž. Městem projde průvod maškar a na Hanáckém náměstí se poté uskuteční jarmark, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

„Návštěvníci si budou moci dosyta vychutnat bohatý sortiment regionálních potravinářských výrobků, mezi nimiž nebudou chybět tradiční hanácké i valašské koláče, gazdovské sýry, zdravé mlsání, pivo, víno a další pochutiny,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová, která v 9.50 hodin masopustní jarmark zahájí.

Maškarní průvod vyrazí už v 9.00 hodin od Střediska volného času Šipka, odkud se za doprovodu kapely Zdounečanka přesune na Hanácké náměstí. Jarmark potrvá až do 17.00 hodin. Od 11.00 hodin se na Hanáckém náměstí bude konat pravá domácí zabijačka, kde řezničtí mistři před zraky návštěvníků připraví jitrničky, jelítka, tlačenku, zabijačkovou polévku i guláš. Připraveny jsou i originální workshopy. Celý den bude k tanci a poslechu hrát Cimbálová muzika Josefa Marečka. Vstup na akci je zdarma.

Masopust od pradávna provázela zábava a hojná konzumace dobrého jídla a pití. Začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až do Popeleční středy, kterou začíná čtyřicetidenní půst do Velikonoc. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které v tomto období tradičně patřily do jídelníčku.

Masopust vždy vrcholil obřadními obchůzkami a rejem maškar, v jehož čele byl medvěd doprovázený dalšími rozmanitými postavami. Obyčeje dodržované o masopustu se v jednotlivých oblastech lišily. Takřka všude ale období radosti a veselí uzavírala večerní zábava, která vrcholila pochováváním basy na znamení toho, že radovánky skončily a že začíná dlouhé období půstu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x