Kraj přispěje na opravu hájenky u malenovického hradu i obnovu vsetínského zámku

ZLÍNSKÝ KRAJ - Krajští radní se rozhodli uvolnit ze svého rozpočtu 2,5 milionu korun na obnovu hájenky u hradu v Malenovicích a rekonstrukci zámku na Vsetíně. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

Hájenka, která se nachází v památkové zóně hradu, se potýká již nějakou dobu s vlhkostí zdiva ve svých rozsáhlých sklepních prostorách. „Situaci je nutné co nejdříve vyřešit. Zlínský kraj z funkce zřizovatele ze svého rozpočtu vyčlenil na tuto akci 1,25 milionu korun. Stavební úpravy by měly být zahájeny v březnu a dokončeny do konce roku,“ upřesnil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Obnova bude spočívat v bouracích pracích včetně otryskání starých nátěrů sklepa, provedení nových rozvodů elektroinstalace a vzduchotechniky. „Očekáváme, že těmito opatřeními se zamezí vzlínání vlhkosti v tomto prostoru a nebude prostupovat dál,“ doplnil ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

Rada Zlínského kraje schválila také zahájení projektové přípravy II. etapy stavebních úprav Zámku Vsetín. Po její realizaci by měla následovat ještě etapa třetí. „Na projektovou přípravu druhé etapy rada schválila příspěvek ve výši 1,2 milionu korun, ale teprve po jeho dokončení bude rozhodnuto, které úpravy budou realizovány,“ uvedl hejtman Jiří Čunek s tím, že by postupně měly být během druhé a třetí etapy obnoveny vybrané dveře, vstupy do zámku včetně sloupů, fasáda, rýny, svody a zámecká zeď, hasící systém ve věži, revitalizace zámeckého parku a mělo by se podařit i zbudování výtahu pro imobilní návštěvníky.

Celkové náklady obou etap jsou předpokládány ve výši 20 milionů korun, z toho v rámci II. etapy v letech 2019 – 2020 se mohou pohybovat ve výši 9,5 milionu korun.

Pro Zámek Vsetín se v letošním roce jedná již o druhý schválený investiční záměr. V lednu krajská rada schválila investici na obnovu 108 dřevěných oken, kdy celkové náklady jsou vyčísleny na 5,3 milionu korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x