KAM ZA KULTUROU: Zlínský kraj bude žít masopustem

ZLÍNSKÝ KRAJ - Fašank se bude tento týden skloňovat snad všemi místními nářečími. Kam se na tradiční veselici vydáte tentokrát? Pár tipů přinášíme také v tomto článku.

Fašanky

Vsetín – 23. února nebude ve vsetínských ulicích bezpečno – povedou tamtudy medvěda! Řeč je samo sebou o Masopustním průvodu, který oživí centrum města od desáté ranní. Večer se program přesune do Domu kultury, kde bude pokračovat zábavou s pochováváním basy. O tu se postará folklórní soubor Jasénka.

Osvětimany – fašanková chasa vyrazí na tradiční obchůzku v sobotu v 9 ráno. Povede ji Folklorní soubor Klimentek, k tanci i do kroku zahraje Mladá Cimbálová muzika z Osvětiman. Odpoledne se údajně dostaví také kněžna. Obchůzka jako vždy skončí na Žabím rynku, odkud se vydají účastníci na Obecní zabíjačku.

Rožnov pod Radhoštěm – i Valašské muzeum v přírodě ožije v sobotu 23. února masopoustním veselím – těšte se na originální masopustní průvod chasy z valašské obce Študlov i tradiční rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina. O muziku se postará dechová hudba Galička a gorolská gajdošská muzika Bukóň. Připravena budou zabijačkové speciality i hlasování O nejlepší řeznický stánek. Program zpestří také výživné soutěže – 22. ročník klání O nejlepší valašskou klobásku a 12. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.

Strání – vesnice na moravsko-slovenském pomezí je svým Festivalem masopustních tradic vyhlášená široko daleko. Pětidenní festival odstartuje v pátek 1. března a potrvá až do masopustního úterý 5. března.

Dolní Němčí – zve na poslední rozloučení s basou Cecilkou Masopustovou. Koná se 2. března od 20 hodin v místním Kulturním domě. Basu na její poslední cestě doprovodí cimbálovka Hlaholica, dechovka Dolněmčanka a akci si nenechají ujít ani Retrobabky.

Kunovice – tady odstartují fašankovou obchůzku dokonce výstřelem děla, a to v sobotu 2. března ve 13 hodin. Připravený je pestrý doprovodný program, ochutnávky pálenek i masopustních koblih, večer od osmi pak Beseda u cimbálu s pochováváním basy.

Kroměříž – Masopustní jarmark s průvodem, zabijačkou a ochutnávkou tradičních specialit se rozběhne na Hanáckém náměstí v sobotu 2. března v 9 hodin ráno a poběží až do večera.

Komňa – fašankového programu se zhostili místní fotbalisté. 2. března od 9 hodin projde fašankový průvod obcí, od 20 hodin se rozjede Fašanková zábava.

Uherský Brod – masopustní průvod můžete potkat v historické části města od 13:30, na pochování basy Barbory Masopustové-Skřípavé dojde v 16 hodin v atriu Muzea J. A. Komenského.

Více fašankových akcí hledejte na www.vychodní-morava.cz

Ostatní akce

  • Rohálovská desítka je běžecký závod, jehož 26. ročník se odehraje 23. února v Prusinovicích na Kroměřížsku. Vypsán je pro  muže a ženy  všech věkových kategorií, protáhnout se ale můžou také děti. Podrobnosti k registraci na www.rohalovska10.cz.
  • 25. výročí založení firmy Baťa inspirovalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které u této příležitost připravilo výstavu s názvem „Všechny cesty vedou do Obchodního domu Baťa“. Výstava na dobových obrázcích, citacích z dobového tisku a dokumentech ukazuje vývoj obchodního domu Baťa od závodního konzumu z roku 2016 až k výškové budově současného Obchodního domu, který byl zprovozněn v roce 1931. Součástí výstavy, kterou je možné vidět ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. června 2019, jsou mj. vitríny, ve kterých je aranžmá obuvi ve stylu typickém pro firmu Baťa i nezbytný reklamní prvek první republiky – sloup s tištěnou reklamou.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x