Jedna srážkově vydatná zima nedožene podle Povodí Moravy čtyři roky sucha

ZLÍNSKÝ KRAJ - Po suchém období loňského roku se hydrologická situace zlepšuje a od začátku roku hlásí Povodí Moravy dobré podmínky pro plnění vodních nádrží. Důležitý ale bude vývoj sněhových a dešťových srážek v následujícím měsíci, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Od ledna se Povodí Moravy podařilo ve vodních nádržích zadržet celkem 78 milionů m3 vody, což je velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek.

V současnosti se naplněnost vodních nádržích pohybuje v rozmezí mezi 59 % a 100 % (např. Slušovice 84 %, Horní Bečva 98 %, Bojkovice 97 %, Luhačovice 92 %). Výjimkou jsou vodní nádrže, na kterých je hladina cíleně snížena z důvodu oprav, ve Zlínském kraji se to týká Koryčan.

„Také aktuální situace v tocích ve Zlínském kraji je poměrně příznivá a v tuto chvíli nikde v povodí nedochází k situaci, kdybychom byli nuceni kvůli zachování minimálního zůstatkového průtoku vypouštět z nádrže více vody, než do ní přitéká,“ konstatoval Chmelař.

V současnosti způsobuje rychlé doplňování přehrad především obleva. Velmi důležitý však bude podle odborníků vývoj sněhových a dešťových srážek v následujícím měsíci, rychlost odtávání sněhové pokrývky a samozřejmě množství a rozložení dešťových srážek v průběhu celého jara. „V tuto chvíli ještě nelze spolehlivě předpovědět, jak se bude hydrologická situace v průběhu tohoto roku vyvíjet. Jeden na srážky bohatý leden nedožene srážkový deficit, který trvá již čtyři roky. Navíc na doplnění podzemních vod je za potřebí delší srážkově příznivé období než jeden měsíc,“ dodal Chmelař.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x