Cestujícím pomůže v lepší orientaci centrální dispečink

ZLÍNSKÝ KRAJ - Od poloviny prosince letošního roku Zlínský kraj spustí nový systém Integrované dopravy Zlínského kraje neboli „zetko". Změny se dotknou jak regionální autobusové, tak i železniční dopravy, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

Než si lidé na nový systém zvyknou, budou se moci obracet na centrální dispečink, jehož pracovníci jsou připraveni cestujícím zodpovědět dotazy a pomoci například při jejich přestupu na další spoj. Aktuálně pracovníci dispečinku podávají informace nejčastěji o dopravním spojení, poloze autobusového spoje, hlídají návaznosti a zpoždění automatickými zprávami. Dispečeři navíc rozesílají i ruční zprávy, většinou v případech, kdy řidiči nedodržují jízdní řád. Mezi ručně zadané zprávy patří i ty, které zajišťují návaznosti linek na konkrétní požadavek cestujícího. V takovém případě je řidiči zaslán do odbavovacího zařízení požadavek o pozdržení spoje. Z dispečinku je odesláno týdně kolem devíti tisíc zpráv.

„Zavedením nového systému nabídneme lidem efektivnější, příjemnější a jednodušší cestování v podobě jedné jízdenky na jednu cestu po celém kraji bez ohledu na množství přestupů, propojenost a návaznost jednotlivých spojů,“ popsal základní změny Pavel Botek, náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy. Změní se také číslování linek, tarifní zóny a jízdní řády. Dopravní obslužnost bude pokryta rovnoměrně tak, aby se vlaky a autobusy navzájem doplňovaly. Dojde také k rozšíření železničních linek o potřebné přímé spoje zejména ze Slovácka do Zlína a z Rožnovska do Valašských Klobouk.

„Cestující budou po celou dobu přípravy o nastavovaných změnách informováni a věřím, že pro jednoduchost systému si na veškeré změny lehce zvyknou a ,zetko´ si rychle oblíbí,“ doplnil Pavel Botek.

Centrální dispečink mohou lidé pro řešení situací při svém cestování využívat již nyní. Funguje na telefonní lince 577 052 246 a mobilní lince 739 219 254 v pracovní dny v čase od 4.00 hodin do 22.30 hodin, v sobotu v čase od 5.30 hodin do 14.00 hodin a v neděli od 12.30 do 21.00 hodin.

Od září navíc bude spuštěna speciální informační linka přímo k novému systému Integrované dopravy Zlínského kraje.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x