Zlínská kovárna rozšiřuje robotizaci a spouští novou automatizovanou linku

ZLÍN - Další krok k rozšíření robotizace udělala zlínská Kovárna VIVA instalací linky se dvěma novými roboty. Od roku 2011, kdy zde byl do výroby pořízen vůbec první robot, už dosáhl jejich počet čísla dvacet, informovala server Zlin.cz mluvčí kovárny Kateřina Martykánová.

Robotizace významně ulehčuje lidem práci, zvyšuje produktivitu a konkurenceschopnost firmy. V tomto trendu proto bude kovárna pokračovat i nadále, v plánu je pořízení dalších minimálně šesti robotů v následujících dvou letech.

Kovárna spustila v těchto dnech zcela renovovanou kovací linku, která zahrnuje dva nové roboty, navazuje tak na dlouhodobý trend robotizace výroby v provozech kovárny i obrobny. Za posledních osm let sem pořídila firma již dvacet robotů, další tři jsou pak instalovány ve vývojovém Centru automatizace a robotizace.

„Robotizace nám pomáhá zvyšovat produktivitu a konkurenceschopnost. Díky tomu jsme mohli získat nové zakázky a projekty, na které bychom jinak nedosáhli,“ potvrdil výkonný ředitel Kovárny VIVA František Červenka. K odběratelům jejich ocelových výkovků patří významné světové firmy jako BOSCH, Scania, ZF, Poclain nebo Linde.

Investice do robotizace zároveň přináší také zlepšení pracovního prostředí pro zaměstnance kovárny. Průmysloví roboti lidem ulehčují těžkou fyzickou práci nebo za ně vykonávají opakované monotónní činnosti. „Rozhodně u nás platí, že roboti práci lidem neberou, ale rostoucí produktivita ji naopak přináší. Což je vidět na trvale zvyšujícím se objemu zakázek i množství výkovků dodaných našim zákazníkům,“ doplnil obchodní ředitel Zbyněk Rozsypal.

Nadšení z robotizace neskrývají ani studenti Střední průmyslové školy polytechnické, kteří pravidelně absolvují v kovárně odborný výcvik. „Je úžasné, jak do řemesla tato firma zakomponovala nejmodernější technologie, jak v části kovárny, tak i v části obrábění kovů. Roboti od firmy ABB dělají ve výrobě nejrůznější práce a úkoly,“ řekl student Adam Gajdošík, který by se rád automatizací ve výrobě zabýval v budoucnu i na vysoké škole.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x